Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkoch?

Preventívne prostriedky na liečbu zápalu nosohltanu (nasofaryngitídy)

Jeseň sa rýmuje s častými prechladnutiami detí a stresom rodičov, ktorí v niektorých prípadoch musia dokonca prestať pracovať, aby sa o ne postarali. Aké sú preventívne prostriedky a spôsoby liečby nasofaryngitídy?

Prechladnutie je bežnou infekciou až do 6 rokov.

Nasofaryngitída je infekcia, ktorá sa prejavuje miernou horúčkou a nádchou. Napriek tomu, že nejde o vážne ochorenie, pre rodičov detí, ktoré si prechádzajú sériou prechladnutí za sezónu je to veľké trápenie. Do 6 roka života nepovažujú pediatri „soplíky“ za ochorenie, lebo je to obdobie, kedy si dieťa buduje imunitu. Stáva sa, že dieťa prekoná až 100 soplíkov bez toho, aby bolo nutné nasadiť antibiotiká.  

Prevencia je základ

Aby ste sa vyhli ochoreniu, sa odporúča prijať jednoduché, ale účinné postupy vo vašom každodennom živote. V prvom rade sa vyhnite vnútornému a vonkajšiemu znečisteniu. Pri dojčatách sa neodporúča vonkajší pobyt, keď je vonku teplo, lebo je vtedy vysoká hladina oxidu uhličitého v ovzduší – to platí pre väčšie mestá a industriálne oblasti. Ak sa potrebujete zbaviť roztočov, tak sa odporúča každý deň vetrať miestnosti, povysávať závesy, posteľnú bielizeň i vankúše pri udržiavaní teploty v miestnosti na úrovni 18° až 20°C.

Nepriateľom je vlhkosť, pretože tvorí živnú pôdu plesniam, ktoré môžu stáť za toxickými molekulami, ktoré vylučujú. Pokiaľ ide o plyšové zvieratká, tieto pekné hniezda pre mikróby, tak tie odporúčajú pediatri umiestniť v plastovom vrecku do mrazničky cez noc každých 15 dní. Dávajte si pozor na výkyvy teplôt: pri nástupe do auta zbavte svoje dieťa páperovej bundy, šatky a čiapky. Fajčenie, aj keď pasívne, má u detí zásadný vplyv na ich zdravie. Rodičia by sa mali vyhýbať fajčeniu na miestach, kde sa budú zdržiavať ak keď len krátko, lebo v aute preniká dym napríklad do čalúnenia.

Pomôcť vám môžu probiotiká a výplach nosa

U tých najmenších môžeme v prvej etape nasadiť probiotiká, živé mikroorganizmy, ktoré blahodarne pôsobia na zdravie. Tieto „dobré“ baktérie sú prítomné v materskom, ale aj v dojčenskom mlieku.

Prechladnutie môže byť spôsobené nedostatkom železa vo veku 9 až 24 mesiacov, čo pediater môže spozorovať na krivke hmotnosti a preto je tak dôležitá zdravá výživa.

Pre deti, ktoré chodia do škôlky alebo školy je komunita „dodávateľom“ nádchy z dôvodu uzavretosti a to najmä v zime. Aby ste sa zbavili nákaze, mali by ste v rodine dodržiavať hygienické opatrenia, ako je umývanie rúk, zubov a vlasov na odstránenie škodlivých baktérií a odporúča sa aj používanie jednorazových vreckoviek. Ako je to so systematických umývaním nosa v rámci prevencie, čo je často zdrojom záchvatov plaču u malých pacientov? Táto prax odstraňuje, podľa lekárov, hlien, ktorý je naplnený probiotikami a ktorý chráni nosovú sliznicu. Sekréty stačí odstraňovať, len pokiaľ je prítomná nádcha.

Prispôsobená liečba na každý symptóm

Detskú nádchu dokážu okrem probiotík a hygieny liečiť aj homeopatiká.

„Liečia sa všetky pozorované symptómy bez ohľadu na vek malého pacienta. U dojčaťa do 12 mesiacov môžete granule rozriediť v 60 ml vody a pred každým napitím pretrepať. Či už ide o číry, svrbivý výtok z nosa so začervenaním okolo nosa, žltkastý výtok alebo zelenkastý výtok s chrastami, homeopatia ponúka veľa terapeutických možností, ako pacienta liečiť. Pokiaľ je nasofaryngitída u batoľaťa komplikovaná infekciou uší alebo angínou, ktorá môže byť bakteriálna, tak môže lekár predpísať antibiotiká,“ potvrdzuje pediater MUDr. Ivana Poradová.

Zdravie a pohoda pod stromček

Pri množstve materiálnych darčekov sa aj tie najväčšie dary dostávajú do úzadia. Napriek tomu, že zdravie a pohodu si prajeme všetci – či už pre seba, svoju rodinu, blízkych – nie vždy si ich dôležitosť aj uvedomujeme. V časoch pandémie a pri psychickom vypätí, ktoré zažívame ostatné dva roky, by mali zdravie a pohoda patriť medzi najzakladanejšie symboly Vianoc. […]

Naša imunita je v zime pod paľbou patogénov

Imunita je schopnosť nášho tela brániť sa proti útokom vírusov, baktérií, plesní, parazitov, zhubných buniek prípadne cudzích látok pri otvorených ranách po úraze. Čo môže našu imunitu oslabovať? Okrem závažných chronických ochorení, chemoterapie a veku, ktoré náš imunitný systém oslabujú, môžu našu prirodzenú obranyschopnosť degradovať aj ďalšie faktory: zle vyvážená strava z hľadiska kvality alebo množstva, nedostatok aktivity […]

Homeopatia a podporná starostlivosť v onkológii.

Homeopatia nelieči rakovinu. Ako doplnok konvenčnej liečby však (okrem iných terapeutických metód) predstavuje cenný prostriedok, ktorý pomáha zlepšiť kvalitu života pacientov. Homeopatické lieky predpísané alebo odporúčané odborníkom na zdravotnú starostlivosť môžu pacientovi pomôcť lepšie znášať nepríjemné sprievodné príznaky choroby alebo vedľajšie účinky liečby (napríklad chemoterapie alebo rádioterapie). Hovoríme o podpornej onkologickej liečbe. Podľa štúdie, ktorá sa […]

e-mail: boiron@boiron.sk

Ak sa chcete dozvedieť viac neváhajte nám napísať.