Dokáže homeopatia zmierniť priebeh ovčích kiahní?

V 90% prípadoch postihujú ovčie kiahne deti mladšie ako 10 rokov. Ako každé vírusové ochorenie, aj ovčie kiahne si nevyžadujú antibiotickú liečbu vo svojej obvyklej forme a s vhodnou liečbou, ktorej cieľom je najmä zmiernenie príznakov, sa preliečia do 10 dní.

Čo sú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sú infekčné ochorenie detského veku. Spôsobuje ho vírus patriaci do skupiny herpes vírusov. Sú veľmi nákazlivé a prichádzajú v epidemických vlnách, najčastejšie začiatkom jari a/alebo začiatkom leta. Po infekcii nasleduje inkubačná doba 10 až 21 dní, počas ktorých dieťa nevykazuje žiadne príznaky.

Následne dostane horúčku, zvyčajne strednú (do 38°C), niekedy sa pridruží aj bolesť hlavy. Na koži sa dieťaťu objaví začervenanie, ktoré sa rýchlo rozvinie do mäkkých vezikúl obklopených červenou obručou. Majú priemer troch až štyroch milimetrov s ú naplnené čírou tekutinou, podobnou kvapkám rosy, ktorá sa neskôr zakalí. Tieto pupienky sú sprevádzané silným svrbením. Erupcia sa môže vyskytnúť v niekoľkých po sebe nasledujúcich vlnách. Najprv sa vyskytuje na krku, hrudníku, žalúdku alebo chrbte a môže postupne pokrývať celé telo vrátane tváre, pokožky hlavy, vnútra úst a slizníc pohlavných orgánov. Výnimkou sú dlane a chodidlá.

Ako sa prenáša?

Vírus ovčích kiahní je obzvlášť nákazlivý. Šíri sa priamym kontaktom s vezikulami alebo nepriamo cez znečistené predmety alebo povrchy. Prenáša sa aj dýchacími cestami, pri vdýchnutí kvapôčok slín vypustených nositeľom. Infekcia sa vyskytuje 2 až 4 dni pred objavením sa vyrážky a asi týždeň, kým pľuzgiere nezaschnú a nepokryjú sa chrastou.

Ako pôsobí homeopatia na dieťa s ovčími kiahňami?

Ako pri každej vírusovej infekcii, ani na liečbu ovčích kiahní nie sú antibiotiká potrebné (pokiaľ nedôjde ku komplikáciám). Po konzultácii sa homeopatický lekár zvyčajne zameria na liečbu každého symptómu. Najčastejšie predpíše vhodné homeopatiká na potlačenie horúčky, potlačenie vyrážok, zmiernenie svrbenia a následne ošetrí pľuzgiere, keď sa dostanú do štádia chrastavitosti. Zároveň odporučí lokálne antiseptiká, aby sa zabránilo sekundárnej infekcii vezikúl.

Ako znížiť svrbenie ovčích kiahní a vyhnúť sa zjazveniu?

Ak sú poškriabané, škvrny po ovčích kiahňach môžu zanechať trvalé stopy. Je preto veľmi dôležité povzbudiť dieťa, aby odolalo nutkaniu poškriabať sa na svojich léziách. Niekoľko tipov, ako obmedziť riziko jaziev:

  • strihajte a pilníkujte dieťaťu nechty,
  • na noc mu dajte palčiaky (alebo ponožky ako rukavice), aby sa neškriabalo,
  • pravidelne si umývajte ruky
  • vyvarujte sa aj podmienok, ktoré podporujú potenie (teplo zvýrazňuje svrbenie)
  • uprednostňujte sprchu pred kúpeľom
  • používajte dermatologické mydlo a zvážte antiseptický roztok na určité oblasti s rizikom superinfekcie: napríklad na genitálnych léziách
  • dieťa obliekajte do voľného bavlneného oblečenia, aby ste znížili trenie na pokožke

O homeopatickej liečbe ovčích kiahní sa dočítate aj TU: Ovčie kiahne a homeopatia | Homeopatia s lekárom (homeopatiaslekarom.sk)

.

.

.

.

CICADERMA vďaka svojmu zloženiu urýchli hojenie erupcií a taktiež zabráni tvorbe jaziev. Nanášame niekoľkokrát denne v jemnej vrstve, pričom kožu netreba vystavovať slnečnému žiareniu.

CICADERMA® je dermálna masť, ktorá má podporný účinok pri liečbe drobných popálenín kože, začervenaní kože po slnení, po uštipnutí hmyzom, odreninách, povrchových ranách, trhlinách, popraskanej kože, podráždení kože.

Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu, prípadne sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Štúdia Dr. Frassa: Homeopatia v podpornej starostlivosti zlepšuje kvalitu života onkologických pacientov

Pri príležitosti kampane Ružový október sa tím „Mon Homeo Mon Choix“ (medzinárodná kampaň na podporu homeopatie) rozhodol vyzdvihnúť štúdiu profesora Frassa. Výsledky štúdie dokazujú pozitívne účinky homeopatickej liečby, ktorá sa podáva popri klasickej liečbe, na kvalitu života pacientov s rakovinou pľúc, ako aj na ich prežívanie. Štúdiu viedol profesor Michael Frass, špecialista na internú medicínu na […]

Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkoch?

Preventívne prostriedky na liečbu zápalu nosohltanu (nasofaryngitídy) Jeseň sa rýmuje s častými prechladnutiami detí a stresom rodičov, ktorí v niektorých prípadoch musia dokonca prestať pracovať, aby sa o ne postarali. Aké sú preventívne prostriedky a spôsoby liečby nasofaryngitídy? Prechladnutie je bežnou infekciou až do 6 rokov. Nasofaryngitída je infekcia, ktorá sa prejavuje miernou horúčkou a nádchou. Napriek tomu, že nejde o vážne […]

Čo je získaná imunita?

Skôr ako sa budeme venovať získanej imunite, pripomeňme, že pod imunitou chápeme schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym patogénom: vírusy, baktérie, huby, parazity, cudzie telesá a pod. Imunitný systém má dva typy mechanizmov, ktoré chránia telo pred infekciami ohrozujúcimi dobré fungovanie nášho tela: vrodená imunita a získaná imunita. Prvá obranná línia: vrodená imunita Vrodená imunita je prvým […]

e-mail: boiron@boiron.sk

Ak sa chcete dozvedieť viac neváhajte nám napísať.