Naša imunita je v zime pod paľbou patogénov

Imunita je schopnosť nášho tela brániť sa proti útokom vírusov, baktérií, plesní, parazitov, zhubných buniek prípadne cudzích látok pri otvorených ranách po úraze.

Čo môže našu imunitu oslabovať?

Okrem závažných chronických ochorení, chemoterapie a veku, ktoré náš imunitný systém oslabujú, môžu našu prirodzenú obranyschopnosť degradovať aj ďalšie faktory:

 • zle vyvážená strava z hľadiska kvality alebo množstva,
 • nedostatok aktivity alebo naopak nadmerná fyzická aktivita,
 • spánkový deficit, kontakt s toxickými látkami, ako sú čistiace prostriedky, fytosanitárne prípravky, insekticídy,
 • vonkajšie znečistenie ale aj alergény nachádzajúce sa v domácnosti,
 • nedostatok spánku,
 • kontakt s toxickými látkami, ako sú čistiace prostriedky, fytosanitárne prípravky a insekticídy…
 • obezita

Dobrou správou je to, že na vymenované faktory sa dá dobre pôsobiť prirodzene a jednoducho, aby sme posilnili obranyschopnosť.

Čo robiť pre posilnenie imunitného systému?

Osvojiť si zdravý životný štýl to znamená vsadiť všetkých žolíkov na stimuláciu imunitného systému.

 • Začnite jesť zdravú a vyváženú stravu – zásada číslo jedna: konzumácia dostatočných denných porcií ovocia a zeleniny, bielkovín a „dobrých tukov“.
 • Pravidelne vykonávajte miernu fyzickú aktivitu: okrem pozitívnych účinkov na kardiovaskulárny systém, kontrolu hmotnosti a krvného tlaku zlepšuje cvičenie krvný obeh a obeh rôznych látok imunitného systému,
 • Lepšie sa pripravte na stres, ktorý má v konečnom dôsledku negatívny vplyv na zdravie, ak je trvalý. Vedeli ste, že hormóny, ktoré stres uvoľňuje, poškodzujú imunitný systém, ak sú produkované dlho?
 • Spite v priemere 7 hodín za noc,
 • Nefajčite
 • Udržujte si hmotnosť na úrovni vhodnej pre vašu výšku a vek,
 • Aby ste sa vyhli nákaze a jej šíreniu, dodržiavajte základné pravidlá osobnej hygieny: pravidelné umývanie rúk, kýchanie do lakťa, čistenie a obväzovanie otvorených rán.

Aké potraviny môžu posilniť našu imunitnú obranu?

Jedlo je zdrojom nášho zdravia a niektoré potraviny ho doslova podporujú.

Potraviny obsahujúce vitamín A: silné zastúpenie má v pečeni rýb a hospodárskych zvierat. Zdrojom je aj zelenina ako sladké zemiaky, mrkva, tekvica, púpava, petržlen a iné aromatické bylinky, šalát, špenát a pod.

Potraviny obsahujúce vitamíny B6, 9 a 12

 • Vitamín B6 je prítomný v produktoch rastlinného pôvodu ako sú obilniny vo všetkých formách, zelenina obsahujúca škrob (ryža, zemiaky, pšenica, kukurica, atď.) ale aj produkty získané zo sójových bôbov a iného ovocia ako sú citrusy. Vitamín B je prítomný aj v potravinách živočíšneho pôvodu: hovädzie, teľacie, bravčová a hydinová pečeň, ryby.
 • Hlavnými potravinovými zdrojmi vitamínu B9 sú strukoviny, listová zelenina, pečeň, pivovarské kvasnice a pšeničné klíčky.
 • Vitamín B12 je dostupný v pečeni, v rybách, vajciach, mäse, mlieku a iných mliečnych výrobkoch.

Potraviny obsahujúce vitamín C: ovocie (ako sú čierne ríbezle a citrusové plody) a zelenina vrátane petržlenu a červenej papriky.

Potraviny obsahujúce vitamín D: mastné ryby, olej z treščej pečene (ktorý má obzvlášť vysoký obsah vitamínu D) a vaječný žĺtok.

Potraviny obsahujúce vitamínu E: niektoré rastlinné oleje, olej z treščej pečene a niektoré orechy.

Potraviny obsahujúce meď, selén, zinok, železo

Meď sa nachádza najmä v mäse orgánov, kôrovcoch a mäkkýšoch, ako aj v olejnatých semenách. Vo výraznom množstve sa nachádza aj v pečeni, tmavej čokoláde, ustriciach, zemiakoch a niektorých minerálnych vodách.

Selén sa nachádza v rybách a morských plodoch, mäse, vajciach a olejnatých semenách (najmä v para orechoch).

Zinok je prítomný v mäse, orgánoch, syroch, strukovinách, rybách a morských plodoch.

Železo sa nachádza najmä v pečeni, všetkých druhoch mäsa, rybách a morských plodoch, strukovinách, orechoch, obilninách, vaječných žĺtkoch a zelenej listovej zelenine.

Homeopatia ako podpora na posilnenie imunity s nástupom zimy

Na začiatku chladného obdobia sa ľudské telo stáva zraniteľnejším a dostáva doslova „zabrať“ – znižuje sa množstvo slnečného žiarenia, únava, návrat do škôl a práce, častejší pobyt v interiéri. Napriek tomu, že dbáme na udržanie zdravého životného štýlu a vyváženej stravy, stráca naše telo schopnosť odolávať vonkajším patogénom.

Teraz je čas dať mu impulz na zlepšenie našej imunity a v prípade ochorenia na zmiernenie príznakov a uľahčenie rýchleho zotavenia.

Homeopatia je riešenie, ktoré môže každému pomôcť vybudovať si imunitu personalizovaným spôsobom. Vďaka svojmu holistickému prístupu homeopatia berie do úvahy jednotlivca ako celok, vrátane jeho histórie, životného prostredia, jeho psychického stavu a samozrejme jeho zdravotného stavu. Tým, že každého človeka považuje za jedinečný celok so specifickými potrebami, poskytuje odpoveď presne prispôsobenú na mieru každému.

Čo by nemalo v „zimnej“
homeopatickej lekárničke chýbať?

OSCILLOCOCCINUM – homeopatický liek, ktorý je už tradične používaný pri liečbe chrípkových stavov (horúčka, prechladnutie, bolesti). Je to jednozložkový liek, ktorý nešpecificky posilňuje protivírusovú imunitu.


PARAGRIPPE – homeopatický liek, ktorý sa používa pri podpornej liečbe začínajúcich a rozvinutých foriem chrípkového ochorenia a na liečbu jeho symptómov ako sú bolesti hlavy, horúčka a podobne.

CORYZALIA – homeopatický liek používaný na symptomatickú liečbu nádchy a ochorení nosohltana.

STODAL – účinný komplexný homeopatický liek vo forme sirupu, vhodný tak pri vlhkom ako aj pri suchom kašli. Nie je návykový a nevyvoláva ospalosť.

HOMEOGENE 9 – homeopatický liek, ktorý sa používa pri liečbe bolestí hrdla, zachrípnutia a zápaloch hrtana. Je to viaczložkový liek, ktorý obsahuje minerálne i rastlinné zložky.

HOMEOVOX – homeopatický liek používaný pri chrapote, únave hlasiviek, zápaloch hrtana, strate hlasu. Liek je vhodnejší pre pacientov, ktorým sa k miestnym príznakom dýchacích ciest pridružujú príznaky celkové, najmä teplota a hlieny, ktoré sa pri ochorení tvoria a sú hustejšie a väzkejšie.

Homeopatia a podporná starostlivosť v onkológii.

Homeopatia nelieči rakovinu. Ako doplnok konvenčnej liečby však (okrem iných terapeutických metód) predstavuje cenný prostriedok, ktorý pomáha zlepšiť kvalitu života pacientov. Homeopatické lieky predpísané alebo odporúčané odborníkom na zdravotnú starostlivosť môžu pacientovi pomôcť lepšie znášať nepríjemné sprievodné príznaky choroby alebo vedľajšie účinky liečby (napríklad chemoterapie alebo rádioterapie). Hovoríme o podpornej onkologickej liečbe. Podľa štúdie, ktorá sa […]

Štúdia Dr. Frassa: Homeopatia v podpornej starostlivosti zlepšuje kvalitu života onkologických pacientov

Pri príležitosti kampane Ružový október sa tím „Mon Homeo Mon Choix“ (medzinárodná kampaň na podporu homeopatie) rozhodol vyzdvihnúť štúdiu profesora Frassa. Výsledky štúdie dokazujú pozitívne účinky homeopatickej liečby, ktorá sa podáva popri klasickej liečbe, na kvalitu života pacientov s rakovinou pľúc, ako aj na ich prežívanie. Štúdiu viedol profesor Michael Frass, špecialista na internú medicínu na […]

Čo je získaná imunita?

Skôr ako sa budeme venovať získanej imunite, pripomeňme, že pod imunitou chápeme schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym patogénom: vírusy, baktérie, huby, parazity, cudzie telesá a pod. Imunitný systém má dva typy mechanizmov, ktoré chránia telo pred infekciami ohrozujúcimi dobré fungovanie nášho tela: vrodená imunita a získaná imunita. Prvá obranná línia: vrodená imunita Vrodená imunita je prvým […]

e-mail: boiron@boiron.sk

Ak sa chcete dozvedieť viac neváhajte nám napísať.