logo boiron

Hryzadlá: vyberte to správne!

Deti
Čas na čítanie: 3 min

Aby ste dieťatku uľavili od nepríjemných príznakov pri prerezávaní zúbkov, môžete mu dať hryzadlo. Obchody s potrebami pre najmenších ponúkajú množstvo modelov.
Ako vybrať ten najvhodnejší pre vaše dieťatko?
Prinášame vám informácie, ktoré vám pomôžu lepšie sa zorientovať, a tiež rady, ako správne používať hryzadlo.

Na čo slúži hryzadlo?

V období prerezávania zubov sú ďasná dieťatka zapálené, keďže zub sa tlačí von, až kým neprenikne cez sliznicu ďasna, pod ktorou je ukrytý. Hryzadlá umožňujú opuchnuté ďasná masírovať, čím zmierňujú bolesť.

Aký typ hryzadla je vhodný?

Hryzadlá pre prvé zúbky
Existujú dva druhy: Niektoré majú na povrchu oblé výstupky, ktoré napomáhajú prerezávaniu prvých zúbkov – rezákov. Iné majú výstupky v tvare drobných kužeľov, ktoré uľahčujú prerezávanie prvých stoličiek.

Cumlíky kombinované s hryzadlom
Sú obzvlášť praktické pri prerezávaní prvých zúbkov, keďže sú určené pre dojčatá, ktoré ešte samé nedokážu v ruke udržať hryzadlo. Podobne ako hryzadlá pre prvé zúbky, existujú dva druhy určené pre dve vekové kategórie: jeden pre obdobie prerezávania rezákov, druhý pre obdobie prerezávania prvých stoličiek.

Chladivé hryzadlá
Niektoré sú naplnené vodou, iné gélom. Hryzadlá obsahujúce gél sa považujú za účinnejšie ako hryzadlá naplnené vodou. V oboch prípadoch však kontakt s chladom pomáha upokojovať ďasná a zmierňuje bolesť spôsobenú prerezávaním zubov. Hryzadlo nechajte vychladiť podľa pokynov uvedených na obale výrobku. 
Hryzadlo nedávajte do mrazničky, keďže by bolo príliš studené a namiesto toho, aby vášmu dieťatku pomohlo, by mu mohlo ublížiť.* Hryzadlo pravidelne kontrolujte, či nie je deravé.

Edukatívne hryzadlá
Rôzne textúry, tvary, farby... Edukatívne hryzadlá sú skutočne umne vymyslené hračky. Sú určené pre väčšie dojčatá a napomáhajú pri zdokonaľovaní motorických zručností. Niektoré sa vyrábajú vo forme hrajúcich hrkálok a stimulujú zmysly dieťatka, ktoré vďaka rozptýleniu zabúda na nepríjemnosti spojené s prerezávaním zúbkov.

Bez ohľadu na to, pre aký typ hryzadla sa rozhodnete, pri výbere dbajte na to, aby vyhovovalo platným normám.
Ak je dieťatko staršie ako 6 mesiacov, môžete mu dať hryzkať bio mrkvičku. Mrkva má blahodarné účinky na trávenie, ktoré je v období prerezávania zúbkov často zrýchlené, rast kostí a priaznivo ovplyvňuje prerezávanie zubov.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.