logo boiron
nádcha zima dieťa homeopatia

Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkoch?

Deti
Čas na čítanie: 5 min

Jeseň sa rýmuje s častými prechladnutiami detí a stresom rodičov, ktorí v niektorých prípadoch musia dokonca prestať pracovať, aby sa o nich ...

Dieťa Nádcha Boiron

Jeseň sa rýmuje s častými prechladnutiami detí a stresom rodičov, ktorí v niektorých prípadoch musia dokonca prestať pracovať, aby sa o ne postarali. Aké sú preventívne prostriedky a spôsoby liečby nasofaryngitídy?

Prechladnutie je bežnou infekciou až do 6 rokov

Nasofaryngitída je infekcia, ktorá sa prejavuje miernou horúčkou a nádchou. Napriek tomu, že nejde o vážne ochorenie, pre rodičov detí, ktoré si prechádzajú sériou prechladnutí za sezónu je to veľké trápenie. Do 6 roka života nepovažujú pediatri „soplíky“ za ochorenie, lebo je to obdobie, kedy si dieťa buduje imunitu. Stáva sa, že dieťa prekoná až 100 soplíkov bez toho, aby bolo nutné nasadiť antibiotiká.

Prevencia je základ

Aby ste sa vyhli ochoreniu, sa odporúča prijať jednoduché, ale účinné postupy vo vašom každodennom živote. V prvom rade sa vyhnite vnútornému a vonkajšiemu znečisteniu. Ak sa potrebujete zbaviť roztočov, tak sa odporúča každý deň vetrať miestnosti, povysávať závesy, posteľnú bielizeň i vankúše pri udržiavaní teploty v miestnosti na úrovni 18° až 20°C.

Nepriateľom je aj vlhkosť, pretože tvorí živnú pôdu plesniam, ktoré môžu stáť za toxickými molekulami, ktoré vylučujú. Pokiaľ ide o plyšové zvieratká, tieto pekné hniezda pre mikróby, tie odporúčajú pediatri umiestniť v plastovom vrecku do mrazničky cez noc každých 15 dní. Dávajte si pozor na výkyvy teplôt: pri nástupe do auta zbavte svoje dieťa páperovej bundy, šatky a čiapky. Fajčenie, aj keď pasívne, má u detí zásadný vplyv na ich zdravie. Rodičia by sa mali vyhýbať fajčeniu na miestach, kde sa budú zdržiavať aj keď len krátko, lebo v aute preniká dym napríklad do čalúnenia.

Pomôcť vám môžu probiotiká a výplach nosa

U tých najmenších môžeme v prvom rade nasadiť probiotiká, živé mikroorganizmy, ktoré blahodarne pôsobia na zdravie. Tieto „dobré“ baktérie sú prítomné v materskom, ale aj v dojčenskom mlieku. Prechladnutie môže byť spôsobené nedostatkom železa vo veku 9 až 24 mesiacov, čo pediater môže spozorovať na krivke hmotnosti a preto je tak dôležitá zdravá výživa.

Pre deti, ktoré chodia do škôlky alebo školy je komunita „dodávateľom“ nádchy z dôvodu uzavretosti a to najmä v zime. Aby ste sa zbavili nákazy, mali by ste v rodine dodržiavať hygienické opatrenia, ako je umývanie rúk, zubov a vlasov na odstránenie škodlivých baktérií a odporúča sa aj používanie jednorazových vreckoviek. Ako je to so systematických vyplachovaním nosa v rámci prevencie, čo je často zdrojom záchvatov plaču u malých pacientov? Táto prax odstraňuje, podľa lekárov, hlien, ktorý je naplnený probiotikami a ktorý chráni nosovú sliznicu. Sekréty stačí odstraňovať, len pokiaľ je prítomná nádcha.

Prispôsobená liečba na každý symptóm

Detskú nádchu dokážu okrem probiotík a hygieny liečiť aj homeopatiká. Sú to lieky, ktoré sú zaregistrované príslušnými zdravotníckymi orgánmi a spĺňajú požiadavky farmaceutických kvalitatívnych noriem, predpisujú a odporúčajú ich odborní zdravotnícki pracovníci (lekári, pôrodné asistentky, lekárnici…). Homeopatiu, ako šetrnú komplementárnu liečbu, používa približne 300 miliónov ľudí na celom svete (1-2).

  1. B. Poitevin, WHO Policy and Practice, Integrating homeopathy in health systems, 1999 http://www.who.int/bulletin/archives/77(2)160.pdf
  2. World Health Report, WHO Global Atlas of Traditional, Complementary and Alternative Medicine, Map Volume, 2005

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.