logo boiron
únava zima jeseň homeopatia

Ako bojovať s jesennou únavou?

Tipy pre zdravie
Čas na čítanie: 5 min

Zmena ročných období nie je len o padaní lístia a poklese teplôt. Pre mnohých je to aj náročné obdobie, keď klesá energia...

Jesenná únava

Zmena ročných období nie je len padaní lístia a poklese teplôt. Pre mnohých je to aj náročné obdobie, keď ubúda energia a mení sa nálada. Traja odborníci na zdravotnú starostlivosť sa podelili o svoje tipy, ktoré vám pomôžu zvládnuť tieto sezónne ťažkosti.

Len niekoľko týždňov po návrate detí do školy sa začínate cítiť unavení. Po dlhých letných prázdninách nie je ľahké prispôsobiť sa novému rozvrhu, najmä keď sa dni skracujú, čo narúša naše biologické hodiny. Navyše naše telo prechádza zmenami, aby sa pripravilo na zimu a bojovalo proti vírusom, ktoré sa začínajú objavovať. Všetky tieto zmeny sa sčítavajú a vytvárajú kokteil, ktorý kombinuje fyzickú a psychickú únavu, čo vedie k problémom so sústredením, k nedostatku energie, poruchám spánku a celkovému pocitu, že sa necítite dobre vo vlastnej koži.

Homeopatické lieky, vitamín B a horčík môžu pomôcť pri psychickej únave

"V 90 % prípadov k nám prichádzajú pacienti, ktorí trpia únavou. Ich spánok je menej pokojný, čo znamená, že sa počas dňa ťažko sústredia. Predpisujem im homeopatické lieky proti vyčerpaniu s 3-týždňovou kúrou piatich granúl dvakrát denne. Homeopatiká používam aj na liečbu problémov so sústredením a spánkom.

Odporúčam aj liečbu horčíkom (magnéziom), pretože naše telo ho často rýchlo spotrebuje," vysvetľuje francúzska lekárka Claire Cornelise. V niektorých prípadoch odporúčam užívať aj vitamín B, aby sa predišlo duševnej únave.

Fatigue saisonnière Boiron

Posilnite svoj imunitný systém vyváženou stravou

"Riešenie je jednoduché: ak potrebujete energiu, jedzte vyváženú stravu. Musíte jesť od všetkého trochu: škrobov, bielkovín a sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré sú plné vitamínov a minerálov, ktoré posilňujú náš imunitný systém. Ak nemáte čas ísť na trh, nebojte sa! Mrazené ovocie a zelenina majú rovnaké množstvo vitamínov, vysvetľuje francúzska odborníčka na výživu Anne Laure Meunier. Nevynechávajte červené mäso, ktoré je plné železa, a horčík, ktorý strácame kvôli stresu, získate z horkej čokolády, kakaových bôbov a/alebo pite vodu obohatenú o horčík. Aby ste si udržali hladinu energie, pite povzbudzujúce nápoje s obsahom kofeínu , ako sú káva, čaj (zelený, biely, matcha alebo čierny), guarana a maté. Zásobte svoju špajzu strukovinami (šošovica, cícer) a orechmi (mandle, vlašské orechy, lieskové orechy atď.). Vyhnite sa veciam, ktoré môžu spôsobiť ospalosť, ako sú ťažké jedlá a alkohol. Vyhýbať by ste sa mali aj potravinám s vysokým glykemickým indexom (zemiaky, sendvičový chlieb, biely chlieb, pečivo, sladkosti, raňajkové cereálie, koláče), ako aj rafinovanému cukru (plný kalórií, ale chudobný na živiny). Namiesto neho vyskúšajte agáve sirup, med, cukor muscovado alebo kokosový cukor. A nezabudnite piť veľa vody. Keď naše telo stratí 1 % hydratácie, naša mentálna kapacita sa zníži o 10 %" .

Tipy od francúzskeho doktora Dr. Amabileho, všeobecného lekára

"Musíte začať tým, že zvýšite hladinu dopamínu (hormónu, ktorý je zodpovedný za potešenie a motiváciu) a serotonínu (ktorý reguluje základné funkcie, ako je spánok a imunitný systém) v tele. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je pravidelné cvičenie a naplánovanie pravidelného spánku, keď ste unavení," vysvetľuje praktický lekár Dr. Amabile. Veľmi dôležité je tiež vyhýbať sa nadmernému preťažovaniu a uistiť sa, že si na seba nájdete čas, namiesto toho, aby ste boli neustále pod tlakom. Na liečbu vírusov a posilnenie morálky nepoužívam vitamín C, ktorý je už prítomný v našej strave. Namiesto toho odporúčam dlhodobú homeopatickú liečbu šitú na mieru (navrhnutú pre každého pacienta na základe jeho anamnézy a toho, ako jeho telo reaguje na chorobu). Sezónnej únave sa dá predísť. Musíte prijať, keď ste unavení, počúvať svoje telo (jesť zdravú stravu, cvičiť atď.). Koniec koncov, nie všetci sme superhrdinovia! Predovšetkým si musíte budúci rok vopred naplánovať novú rutinu, ktorá začne v septembri a ktorá vás ochráni pred jesennou únavou."

Poraďte sa so svojim lekárnikom alebo lekárom, aby ste našli najvhodnejšiu liečbu pre vás.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.