Ako sa vyhnúť opakujúcim sa bronchitídam
V hitparáde zimných ochorení v čakárňach ordinácií často vedie zápal priedušiek. Doktor Popowski, pediater, bilancuje symptómy, účinnú liečbu a ...
V hitparáde zimných ochorení v čakárňach ordinácií často vedie zápal priedušiek. Doktor Popowski, pediater, bilancuje symptómy, účinnú liečbu a najmä metódy prevencie zápalu priedušiek.
Rozlišujte bronchitídu a bronchiolitídu
Na rozlíšenie bronchitídy od bronchiolitídy je potrebné malé anatomické vysvetlenie. „Bronchiolitída je zápal priedušiek. Postihuje najmä deti do 2 rokov, zatiaľ čo bronchitída postihuje veľké priedušky starších detí, dospievajúcich a dospelých. Pociťované symptómy sú nevyhnutne odlišné. Dojča s bronchiolitídou - sipotom, môže vykazovať príznaky respiračnej tiesne."
Preto sú sedenia respiračnej fyzioterapie, ktoré rodičia ťažko znášajú, dôležité a pomáhajú bábätkám, ktoré nedokážu kašľať a vypľuvať. „Bronchitída sa prejavuje najmä kašľom, suchým alebo vlhkým, s hlienom alebo bez hlienu a niekedy aj s horúčkou."
Bronchitída: vírusová alebo bakteriálna?
Liečba ochorenia bude závisieť od jeho vírusového alebo bakteriálneho pôvodu a prítomnosti alebo neprítomnosti horúčky.
"Lekár môže urobiť ďalšie testy, ako je krvný obraz (CBC) alebo röntgen pľúc. Ak sa preukáže vysoký počet bielych krviniek, ak auskultácia alebo röntgen ukážu pľúcne ohniská s praskajúcimi zvukmi, pôvod je bakteriálny a vyžaduje si antibiotickú liečbu. Na druhej strane, ak dieťa nevykazuje žiadny z týchto príznakov, je rozumné usúdiť, že ide o vírusové ochorenie,“ vysvetľuje doktor Popowski.
Symptómy bronchitídy
Kto hovorí bronchitída hovorí aj kašeľ. „Toto je hlavný príznak. Pravá bronchitída je spojená s útokom na priedušky a kašeľ bude mať pôvod v spodných dýchacích cestách na rozdiel od nazofaryngeálneho kašľa". Tým však bronchitída nekončí. V závislosti od dieťaťa môže lekár zaznamenať ďalšie príznaky: výtok z nosa, horúčku, hlien, vracanie. Niektorí dokonca trpia dýchacími ťažkosťami, ako je dýchavičnosť alebo sipot zaznamenaný počas auskultácie.
Čo je to recidivujúca bronchitída?
Lekári sa domnievajú, že bronchitída sa opakuje, ak má dieťa viac ako štyri bronchitídy za rok. „Aby sme identifikovali pôvod týchto bronchitíd, musí lekár určiť, či ide o vírusovú (chrípka) alebo bakteriálnu (pertussis) bronchitídu." Ak sa bronchitída stane chronickou, lekár môže nariadiť množstvo testov, "aby vylúčil iné ochorenia, cystickú fibrózu, gastroezofageálny reflux alebo možnú respiračnú alergiu."
Prevencia je možná
Dr. Popowski v svojej knihe hovorí o postojoch, ktoré treba prijať, aby sa zabránilo opakovanej bronchitíde.
Rodičia môžu začať tým, že dieťaťu podávajú železo alebo vitamín D. "Musíte tiež skontrolovať svoje prostredie, pretože ak kašeľ píska na prieduškách, môže to byť alergia. V tomto prípade je lepšie odstrániť koberec alebo dať plyšové hračky do mrazničky, aby ste sa zbavili roztočov." Aj keď je dieťa choré, dbajte na to, aby bola teplota v miestnosti okolo 18 stupňov, vetrajte domácnosť a detskú izbu, aby dieťa nedýchalo vydýchaný vzduch. „Lekár alebo lekárnik môže preventívne poradiť aj základnú homeopatickú liečbu prispôsobenú reakčnému režimu každého dieťaťa."
Vírusová bronchitída: čo dokáže homeopatia?
Pre správnu starostlivosť o dieťa je dôležité, aby rodičia pozorovali svoje dieťa. To umožňuje odovzdať lekárovi informácie potrebné na poskytnutie adekvátnej liečby. Kašeľ nie je vážny symptóm, je to prirodzený, ale zložitý jav. „V homeopatii existuje veľké množstvo homeopatických liekov na liečbu tohto širokého spektra": suchý, vlhký kašeľ, astmatický kašeľ, ktorý sa objaví, len čo si dieťa položí hlavu na vankúš... Zoznam je dlhý. „To je celá výhoda tejto terapie, ktorá individualizuje lieky podľa symptómov každého malého pacienta.„ A bez ohľadu na liečbu, existuje zlaté pravidlo, ktoré treba dodržiavať, aby bola úspešná: čím závažnejšie sú príznaky, tým viac je potrebné dávky opakovať. „Napríklad, ak má dieťa vysoké horúčky a silný kašeľ, odporúčam užiť tri granule každých 15 minút. A keď je mu lepšie, zväčšujeme odstupy.„ Ak je zápal priedušiek vírusový, pediater verí, že ho dokáže zastaviť homeopatiou. „Ak je to bakteriálny, skúšam homeopatiu na 24 alebo 48 hodín. Po tomto období prechádzam na antibiotiká."
A čo horúčka?
„Horúčka sama o sebe sa liečiť nedá, liečiť sa dá zlá tolerancia horúčky. Ak má dieťa 38,5 teplotu, ale je veľmi slabé a trasie sa, podajú sa mu homeopatia a/alebo paracetamol." Sledovanie a hydratácia sú dôležité. Doktor Popowski uzatvára: „Ďalšou dôležitou vecou, ktorú treba urobiť pri liečbe dieťaťa, je dávať mu pravidelne vodu na pitie: je dobrá pri horúčke, kašli a hlienoch.“
Požiadajte o radu svojho lekára alebo lekárnika, ktorý vám bude vedieť poradiť vhodný liek.
STODAL
Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii
Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.