Ako môžem prirodzene podporiť hojenie rán?
Hojenie rán je prirodzený proces. Závisí od mnohých faktorov a líši sa od človeka k človeku. Pravidelná a vhodná starostlivosť pomáha obnoviť kožné tkanivo a podporiť hojenie. Homeopatická liečba môže tiež pomôcť optimalizovať hojenie.
Mechanizmus hojenia je prirodzený
Keď lézia naruší kontinuitu kožnej bariéry, okamžite sa spustí proces hojenia, ktorý sa ju snaží obnoviť. Schopnosť hojenia závisí od mnohých individuálnych faktorov, ako je vek, celkový zdravotný stav, genetika, zápalový systém, povaha lézie a jej príčina, jej hĺbka a umiestnenie a poskytnutá prvá pomoc.
Na proces hojenia má vplyv vznik edému alebo hematómu, prítomnosť úlomkov v lézii alebo dokonca ložisko infekcie.
Na druhej strane kožná rana s čistými, tesnými okrajmi a bez straty tkaniva alebo cudzích telies sa pravdepodobne rýchlo zahojí.
Neexistuje žiadne všeobecné odporúčanie pre hojenie. Každý jednotlivec má svoj vlastný potenciál hojenia, ktorý sa môže časom meniť.
Aké sú fázy procesu hojenia?
Prvou z rôznych funkcií kože je pôsobiť ako bariéra medzi vnútorným svetom a prostredím a chrániť telo pred akoukoľvek vonkajšou agresiou.
Aj najmenšie, dokonca aj drobné poranenie si vyžaduje ošetrenie, aby sa podporilo hojenie a zabránilo superinfekcii.
Hojenie je fyziologická reakcia, ktorá opravuje a obnovuje tkanivo. Prebieha v štyroch fázach (1):
Hemostáza: táto fáza zastavuje krvácanie. Začína sa hneď, ako sa rana objaví.
Zápal: táto fáza umožňuje nábor a pôsobenie imunitných buniek, čo môže viesť k odstráneniu patogénnych prvkov. Táto fáza nastáva do 24 hodín od poranenia.
- Proliferácia: táto fáza umožňuje produkciu zložiek tkaniva a migráciu buniek užitočných na obnovu tkaniva v rane. Prebieha približne 3 dni po vytvorení rany a zvyčajne trvá tri týždne. V tejto fáze sa okraje rany približujú k sebe.
- Remodelácia: táto fáza umožňuje rekonštitúciu rôznych vrstiev kože. Ide o dlhšiu fázu, ktorá umožňuje koži získať späť svoju pružnosť. Remodelácia sa začína okolo 21. dňa a trvá 12 až 18 mesiacov. Časom sa jazva stáva pružnejšou, hladšou a mäkšou.
Očkovanie proti tetanu: myslite naň!
Kožné poranenie je potenciálnym miestom vstupu infekčných patogénov. Očkovaciu schému proti tetanu je potrebné dodržiavať počas celého života, pretože hoci je tetanus zriedkavé infekčné ochorenie, je hrozivé z hľadiska rizika úmrtia a následkov. Overte si u lekárnika alebo lekára, či ste aktuálne zaočkovaní. Ak si myslíte, že už nie ste, oznámte to zdravotníckemu pracovníkovi.
Ako ošetriť ranu, aby sa lepšie hojila?
1. Umyte si ruky
Základný krok pred ošetrením rany, aby sme ju nekontaminovali vlastnými kožnými baktériami: ruky si 30 sekúnd drhnite mydlom, opláchnite ich pod tečúcou vodou a osušte ich čistým uterákom alebo na čerstvom vzduchu. Ak nie je k dispozícii voda, použite hydroalkoholový roztok.
2. Vyčistite ranu
Krv a nečistoty (štrk, prach, odumretá koža atď.) odstráňte tak, že ranu prelejete prúdom vody izbovej teploty a zľahka pretriete čistým obkladom. Vyhnite sa studenej vode, ktorá spomaľuje krvný obeh a mohla by oddialiť hojenie. Ak voda nie je k dispozícii, vyčistite ranu fyziologickým roztokom.
3. Ranu vydezinfikujte
Pomocou sterilného obkladu a vhodného antiseptika dezinfikujte ranu od stredu smerom von, aby ste zabránili šíreniu a rozvoju baktérií. Upozorňujeme, že alkohol nie je dezinfekčným prostriedkom na kožu a môže, naopak, vytvoriť lokálne mikrolesie, ktoré podporujú superinfekciu.
4. Ochrana rany
Prekryte lepiacim obväzom alebo sterilným obkladom, ktorý drží na mieste pomocou náplasti. Udržiavanie rany vo vlhkom stave podporí hojenie: nenechajte ranu vyschnúť a vytvoriť chrastu na čerstvom vzduchu (2) . Obväz vymieňajte každý deň počas 2 až 3 dní, potom každé 2 dni (3), kým sa nezahojí. Pri každej výmene obväzu ranu vyčistite sterilným obkladom a antiseptickým prostriedkom. Ak sa obväz medzi ošetreniami navlhčí alebo znečistí, vymeňte ho tak, aby bol vždy čistý a suchý.
Pri plytkých rezných ranách použite lepiace šijacie pásiky. Po vyčistení, vysušení a dezinfekcii rany použite prúžky do 6 hodín od rezu, aby sa okraje rany spojili a vytvorila sa atraktívnejšia jazva (4) . Prvý prúžok umiestnite kolmo na stred rany. Potom nalepte ďalšie pásiky na zvyšok rany, rovnobežne s prvým. Každý deň pokračujte v dezinfekcii rany priamo cez prúžky. Po týždni odstráňte prúžky tak, že ich navlhčíte s gázou.
Ako môže homeopatia pomôcť pri hojení?
Homeopatické lieky môžu pomôcť podporiť hojenie rôznych typov rán. Možno ich predpísať aj v prípadoch oneskoreného hojenia alebo opuchnutých či vyvýšených jaziev ("keloidné jazvy"). Homeopatickí lekári alebo lekárnici odporučia homeopatický liek individuálne v závislosti od povahy rany, jej príčiny a štádia hojenia.
V súčasnosti ide o základné údaje z výskumu. Je potrebné ich doplniť o štúdie na klinické použitie u ľudí, ktoré sa vypracúvajú v rámci klinických štúdií na pacientoch, napríklad pri hojení kožných lézií vyvolaných rádioterapiou.
Slnko: nepriateľ hojenia
Zahojená rana sa vyvíja ešte 6 až 18 mesiacov. Počas tohto obdobia ju nevystavujte slnku, pretože by sa mohla natrvalo pigmentovať. Noste oblečenie, ktoré ranu zakrýva, alebo ju systematicky chráňte opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50.
(1) https://www.infirmiers.com/profession-ide/la-dynamique-de-la-cicatrisation & https://www.fiches-ide.fr/plaies-cicatrisation/la-cicatrisation/
(2) https://dermato-info.fr/fr/c-est-quoi-la-peau/la-cicatrisation-de-la-peau
(3) https://www.vidal.fr/maladies/peau-cheveux-ongles/plaies/traitements.html
(4) https://www.ameli.fr/assure/sante/bons-gestes/soins/soigner-plaie