logo boiron
pomôcť dieťa noc

Ako pomôcť dieťaťu lepšie spať

Deti
Čas na čítanie: 5 min

Poruchy spánku u detí sú jednou z častých príčin návštevy pediatra. Môžu byť veľmi stresujúce a mať vplyv na celú rodinu. Na riešenie týchto ...

Dieťa dobrú noc Boiron

Poruchy spánku u detí sú jednou z častých príčin návštevy pediatra. Môžu byť veľmi stresujúce a mať vplyv na celú rodinu. Na riešenie týchto ťažkostí je vždy potrebné nájsť ich skutočnú príčinu.

Pred začiatkom liečby je potrebné nájsť príčinu nespavosti

V roku 2017 vydala Európska revue pre rozvoj dieťaťa štúdiu s názvom „Poruchy spánku bábätka a malého dieťaťa“, ktorá uvádza, že detskou nespavosťou trpia v západoeurópskych krajinách od 20 do 50% malých detí. 75 % týchto porúch spánku je spojených s behaviorálnymi príčinami (príčiny týkajúce sa správania). Na kvalitu spánku dieťaťa môže pôsobiť napätie v rodine, problémy v škole, či iné ťažkosti. Jednoducho povedané, deti spia v noci tak, ako prežili deň. Kým sa ale začne s liečbou nespavosti, je potrebné vždy nájsť príčinu.

Homeopatia: blahodarná liečba pre dieťa v každom veku

Homeopatická liečba je pre deti šetrná a bezpečná. Ponúka deťom presne také lieky, ktoré zodpovedajú ich príznakom a ich individualite. Dokážu deťom pomôcť s ľahkými poruchami spánku, ktoré môžu byť dôsledkom úzkosti a stresu, ktoré deti zažívajú počas dňa, keď je toho na nich veľa, sú nervózne a podráždené.

Ak má nespavosť za následok hnačku súvisiacu s úzkosťou prípadne sa u dieťaťa prejavuje stres hrčou v hrdle, zvieraním na hrudníku a túžbou plakať, tak aj na tieto symptómy možno použiť homeopatiu. Homeopatia pomáha zaspať aj drobcom, ktorí trpia nočnými morami. Malé granulky homeopatického lieku zriedené v troche vody dokážu upokojiť deti, ktoré sú vyľakané zo spánku a náhle sa zobudia s krikom. Homeopatické lieky môžu byť účinné aj na upokojenie detí, ktoré trpia nočnými hrôzami a námesačným chodením, ktorých ruky a nohy sú v noci v konštantnom pohybe. Liečba sa podáva tesne pred spaním a v prípade potreby sa môže opakovať počas noci. Stačí nechať granulky malému pacientovi roztopiť v ústach. Granule môžete tiež rozriediť v troche vody a dať ich dieťaťu vo fľaške alebo pohári.

Dobré rady pre lepší spánok

Skôr, ako sa začnete obávať nejakého ochorenia, je nutné zaistiť, aby sa dieťa nachádzalo v prostredí, ktoré mu najlepšie vyhovuje a ktoré podporí aj jeho spánok.

Tu je niekoľko jednoduchých rád.

Pri ich použití buďte trpezlivý, pretože hneď prvý večer nemusia fungovať:

  • vyvetrajte spálňu, pokiaľ možno po dobu 15 minút, a to aj v zime,
  • skontrolujte teplotu v miestnosti, mala by sa pohybovať od 18 do 20 stupňov,
  • pred spaním neumožnite dieťaťu používať mobil či tablet, obrazovky a displeje znižujú kvalitu spánku,
  • u malých detí dodržujte nasledujúci rituál: po dni plnom výziev sa dieťa pred spánkom uvoľní kúpeľom; v postieľke má pri sebe svoju obľúbenú hračku a/alebo svoj cumlík; rodič mu prečíta rozprávku a môže pri tom rozsvietiť nočnú lampičku, tento rituál má pre dieťa upokojujúce účinky,
  • ak nie je dieťa choré alebo nie ste mimo domova, neukladajte ho do svojej postele,
  • ukladajte dieťa na spánok vždy v rovnakom čase a snažte sa tento čas príliš nemeniť, aby nedošlo k narušeniu chodu jeho biologických hodín,
  • podávajte mu včas ľahké večere a len málo tekutín, aby nemuselo v noci na záchod.

Ak ste sa rozhodli riešiť problémy vášho dieťaťa pomocou homeopatických liekov, poraďte sa o ich výbere s lekárom homeopatom alebo s lekárnikom preškoleným v homeopatii.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.