logo boiron
miminko rust zoubku

Kalendár rastu mliečnych zubov

Deti
Čas na čítanie: 5 min

Rast mliečnych zubov je neoddeliteľnou súčasťou vývoja batoľaťa a jeho dĺžka a priebeh sa u jednotlivých detí líšia. Prvé zuby sa spravidla začínajú prerezávať medzi 6. a 16. mesiacom veku dieťaťa a deti majú zvyčajne kompletné mliečne zuby okolo 3. roku života. Mliečnych zubov je celkovo 20 a majú svoje poradie, v ktorom sa zvyčajne objavujú.

Všetci v rodine netrpezlivo čakajú na prvý zub. Jeho prerezávanie spoznáte podľa nezameniteľného svetlého hrbolčeka, ktorý sa objaví pod ďasnom. Zvyčajne sa ako prvý v ústach dieťaťa objaví dolný rezák a vedľa neho čoskoro vyrastie druhý rezák. Dolné zuby sa zvyčajne prerezávajú skôr ako horné.

Zoubkouvy kalendar, rust zoubku

Zúbky a ich načasovanie

Ako prvé sa prerežú rezáky, ktoré slúžia na odhryzovania potravy. Potom nasledujú prvé stoličky, ktoré umožňujú žuť a zmäkčovať potravu. Ďalšie v poradí sú očné zuby, ktoré sú veľmi silné a ich úlohou je trhať potravu. Druhé stoličky vyrastajú posledné.

6 – 9 mesiacov – prvé rezáky, tzv. "jednotky", ktoré slúžia na odhryznutie potravy, sa prerežú ako prvé

9 – 16 mesiacov – rastú horné a dolné dvojky, ktoré sa zvyčajne prerezávajú v pároch, jedna na jednej a druhá na druhej strane

13 – 24 mesiacov – prerezávajú sa prvé stoličky, ktoré umožňujú žuť a rozomlieť potravu.

16 – 23 mesiacov – deťom sa rastú očné zuby, ktoré sú veľmi silné a ich úlohou je trhať potravu, a zároveň im začínajú rásť aj druhé stoličky.

23 – 33 mesiacov – prerezávajú sa horné zadné stoličky a deti by mali mať kompletné mliečne zuby

Vo veku okolo 6 rokov, teda pred nástupom do prvej triedy, začínajú deťom vypadávať mliečne zuby.

Prořezávání zoubků u miminka

Kedy prvýkrát navštíviť zubára

Odporúča sa začať chodiť k zubárovi hneď, ako sa začnú prerezávať prvé zuby. Prehliadky by mali byť pravidelné, v šesťmesačných intervaloch. Dieťa si tak nielen zvykne na návštevu zubára od útleho veku, ale ten aj včas odhalí prípadné poruchy alebo nepravidelnosti pri prerezávaní zubov.

Dôležité je tiež naučiť dieťa správnej ústnej hygiene. Na čistenie zubov je potrebné myslieť už v čase, keď sa prerezáva prvý zúbok. Na zuboch sa okamžite začína tvoriť povlak a už v tomto čase sa môžu tvoriť zubné kazy.

rust zoubku

Sprievodné príznaky počas rastu zúbkov

Okrem precitlivenosti, hnevu a zlého spánku pri prerezávaní zúbkov môže dieťa trpieť mnohými ďalšími prejavmi. Môže sa vyskytnúť hnačka, nádcha alebo zvýšená teplota, ktorá zvyčajne neprerastie do horúčky a zvyčajne je nižšia ako 38 °C. Ďasno okolo prerezávajúceho sa zuba je červené, opuchnuté a bolestivé a deti majú často červené líčka. Deti veľa slinia a majú potrebu hrýzť všetko, čo im príde pod ruku.

zdroj foto: istockphoto.com

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.