logo boiron

Keď rastú zúbky

Deti
Čas na čítanie: 5 min

Často plače, zle spí, je mrzuté a nemá chuť do jedla? Neustále slintá, všetko si dáva do úst a má opuchnuté ďasná? Všetky tieto príznaky naznačujú, že vášmu dieťaťu rastú zúbky. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zmierniť nepríjemné príznaky sprevádzajúce prerezávanie zúbkov.

zdroj foto: istockphoto.com

zdroj foto: istockphoto.com

Kedy zúbky začínajú rásť

Rast mliečnych zubov je dlhodobý proces a u jednotlivých detí sa líši. Prvé zuby sa začínajú prerezávať medzi 6. a 16. mesiacom života a mliečne zuby sú zvyčajne kompletné do 3 rokov veku dieťaťa. Každý nový zub však potrebuje približne 8 dní na to, aby sa prerezal cez ďasná, čo znamená, že dieťa potenciálne čaká 160 dní, ktoré pre neho kvôli rastu zubov nemusia byť tými najpríjemnejšími.

 

Mliečne zuby v skratke

Deti majú celkovo 20 mliečnych zubov. Ako prvé sa prerezávajú rezáky, ktoré slúžia na odhryzávanie potravy, a po nich prvé stoličky, ktoré umožňujú žuť a rozomlievať potravu. Ďalšie v poradí sú očné zuby, ktoré sú veľmi silné a ich úlohou je trhať potravu, a posledné sú druhé stoličky.

 

Najčastejšie ťažkosti

Okrem toho, že dieťa je precitlivené, nahnevané a zle spí, rast zubov u niektorých jedincov môže mať množstvo ďalších prejavov. Môže sa vyskytnúť hnačka alebo zvýšená teplota, ktorá zvyčajne neprerastie do horúčky a zvyčajne je nižšia ako 38 °C. Tkanivo ďasien okolo prerezávajúceho sa zuba je červené, opuchnuté a bolestivé a deti majú často červené líca. Deti veľa slinia a majú potrebu hrýzť všetko, čo im príde pod ruku.

zdroj foto: istockphoto.com

zdroj foto: istockphoto.com

AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY

 Jemné masáže ďasien - zmiernia bolesť a odporúča sa tiež namočiť prst do kokosového oleja, aby bol povrch klzký.

Chladivé obklady - zmiernia bolesť a pomôžu zmierniť opuch ďasien, vhodné je na opuchnuté líca priložiť vreckovku namočenú v studenej vode, alebo v chladničke vychladený špeciálny gélový vankúšik, ktorý je potrebné vložiť do látkového obalu.

Detské hryzátka - slúžia na masáž ďasien a odpútavajú pozornosť dieťaťa od bolesti, niektoré obsahujú chladivý gél, ktorý sa môže schladiť v chladničke na upokojenie prekrvených ďasien.

Bylinné čaje – zmierňujú bolesť a pomáhajú hojiť rany, najlepší je harmanček alebo šalvia a deti ho môžu piť nesladený počas dňa alebo si ním potierať ďasná.zdroj foto: istockphoto.com

zdroj foto: istockphoto.com

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.