logo boiron

Ako postupovať pri kŕmení, keď dieťatku idú zúbky?

Deti
Čas na čítanie: min

V období prerezávania zubov niektorí rodičia konštatujú, že dieťa má zmenenú chuť do jedla. Kŕmenie sa občas sa stáva komplikovanejším. Trpezlivosť – všetko sa opäť dá do poriadku. Kým sa tak stane, prinášame vám niekoľko nápadov, ako si s týmto problémom poradiť...

Nechutí mu jesť? Nemajte obavy!

Prerezávanie zubov je prirodzený jav, ktorý môže spôsobovať rôzne príznaky. Strata chuti do jedla môže byť jedným z týchto prejavov.
Niektoré bábätká nemajú taký hlad ako obyčajne alebo sa mračia na pokrmy, ktoré inak obľubujú. Iné majú premenlivý apetít, takže sa môže stať, že jedno jedlo odmietnu a potom všetko dobehnú pri nasledujúcom kŕmení. Nemusíte sa znepokojovať!
Dieťatko môže niekoľko dní jesť menej ako obvykle, dokonca veľmi málo. Netreba ho nútiť, aby dopilo fľašku s mliekom alebo zjedlo všetko, čo má na tanieri. Buďte zhovievaví a akceptujte, ak dieťa odmieta jesť.

Na povzbudenie apetítu a zmiernenie bolesti spojenej s prerezávaním zúbkov môžete vyskúšať niekoľko trikov...

- Dieťatku ponúkajte tekuté pokrmy, napríklad polievky alebo kaše zriedené vodou.
- Radšej uprednostnite studené jedlá. Chlad tíši bolesť – tento efekt má napríklad chladené hryzadlo. Ovocné a zeleninové pyré nepodávajte dieťatku pri izbovej teplote, ale ich pred konzumáciou dajte na niekoľko hodín do chladničky.
- Dajte dieťatku hryzkať kúsok mrkvy, ktorú ste predtým nechali vychladiť.
- Môžete mu tiež skúsiť ponúknuť jeho obľúbené dobroty, aby ste ho potešili.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.