logo boiron
Dientes de leche niño

Príprava na prvú návštevu u zubára

Deti
Čas na čítanie: min

Chrup vášho dieťatka je (takmer) kompletný. Je už veľké! Pri jeho prvej návšteve u zubára mu lekár prezrie chrup a skontroluje vývoj jeho čeľuste. Ako sa pripraviť na túto návštevu?

Návšteva zubára nemá byť pre dieťa postrachom

Nie je žiaden dôvod, aby sa dieťa obávalo tejto prvej návštevy. Často sú to práve rodičia, kto sa bojí tohto vyšetrenia a svoj strach prenášajú na svoje dieťa.

S blížiacim sa termínom návštevy u zubára neurobte tú chybu, že dieťaťu budete opisovať svoje obavy, bolestivé skúsenosti či nepríjemné zážitky jeho starších súrodencov. V žiadnom prípade neprezentujte túto návštevu ako hrozbu alebo trest. Zubár predsa nie je zloduch! Naopak, vaše dieťa radšej povzbuďte – vysvetlite mu, že táto návšteva je určená len pre veľkých.

Stačí, ak dieťaťu poviete, že zubár sa podobá lekárovi a že mu prezrie ústa pomocou veľkej lampy, aby sa uistil, či je všetko v poriadku.
Existuje množstvo knižiek pre deti, ktoré povzbudivo a humorne opisujú priebeh prvej návštevy u zubára. Pokojne takú knižku použite!

Niekoľko praktických rád

Pre prvú návštevu u zubára je vhodnejšie objednať sa skôr na dopoludňajší ako popoludňajší termín. Deti sú dopoludnia vo všeobecnosti menej unavené, pokojnejšie a ochotnejšie spolupracujú. A ak budete mať vy z tejto návštevy trochu obavy, predídete tak tomu, aby ste na ňu mysleli celý deň!

Naplánujte po návšteve zubára chvíľu alebo aktivitu, ktorú vaše dieťa zvlášť obľubuje: prechádzku v parku, spoločný nákup potravín na jeho obľúbené jedlo, návšteva u kamaráta... Nerobte však z toho odmenu. Ide jednoducho o to, aby ste dieťaťu spravili radosť alebo aby ste spolu strávili príjemnú chvíľu.

V deň návštevy nezabudnite so sebou vziať obľúbenú hračku svojho dieťatka: prítomnosť plyšového kamaráta dieťa upokojí a v zubárskom kresle sa nebude cítiť také opustené.

Keď budete sedieť v čakárni, vysvetlite dieťaťu, že musí pozorne počúvať, čo mu bude zubár na začiatku vyšetrenia vysvetľovať. Zdravotnícki pracovníci sú na malých pacientov zvyknutí a obyčajne vedia, akým slovami dieťa pred vyšetrením upokojiť.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.