logo boiron
Prořezávání zoubků u miminka

Čo je prerezávanie zubov

Deti
Čas na čítanie: 3 min

Prerezávanie zubov je prirodzenou etapou vývoja chrupu. V tomto období v ústnej dutine začínajú rásť mliečne zuby. Tvoria sa v štruktúre kosti hornej a dolnej čeľuste a postupne sa posúvajú smerom k povrchu, aby mohli vyjsť von. Následne sa prerežú cez ďasno a ich vývoj pokračuje, až kým úplne nevyrastú tak, že je viditeľná celá korunka zuba.

Prerezávanie zubov nie je choroba. Naopak, je to prirodzený proces, ktorý obyčajne začína vo veku približne 6 mesiacov. Každé dieťatko sa však vyvíja svojím vlastným tempom. Neznepokojujte sa, ak je práve to vaše vo vývoji chrupu trošku popredu alebo mierne pozadu. To, kedy sa dieťatku prerežú prvé zúbky, nijako nesúvisí s ostatnými aspektmi jeho vývoja. Prerezávanie zubov zväčša trvá až do veku 3 rokov: kompletný mliečny chrup obsahuje 20 zúbkov (10 v hornom a 10 v dolnom zubnom oblúku).

Presný vek, kedy sa prerezávajú mliečne zuby, je u každého dieťatka iný, jedna vec je však istá: poradie, v akom sa zúbky objavujú, je takmer vždy rovnaké.

Prerezávanie prvých mliečnych zubov nie je pre dojča príliš príjemným obdobím. Spôsobuje nepríjemné pocity, na ktoré dieťatko reaguje plačom. Prerezávanie zúbkov môžu sprevádzať tieto prejavy: červené líca, mrzutosť, opuchnuté a bolestivé ďasná, narušený spánok, plačlivosť, zvýšené slinenie, chuť všetko obhrýzať.

Na zmiernenie týchto nepríjemných príznakov existuje homeopatický liek Camilia®, ktorý prináša úľavu od ťažkostí súvisiacich s prerezávaním zubov.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.