logo boiron

S ústnou hygienou treba začať už od prvých zúbkov

Deti
Čas na čítanie: min

Konečne!... Toľko očakávané drobné rezáky sú konečne vonku a dieťatko sa odteraz môže pýšiť širokým úsmevom, ktorý zdobia krásne detské zúbky. Bábätko pomaly rastie a už teraz je jeho ústna hygiena dôležitá. Prinášame vám preto niekoľko rád, ako sa starať o prvé zúbky...

Starostlivosť o prvé zúbky

Správny postup

Začnite tým, že dieťatku budete šúchať rezáky pomocou vlhkej gázy vždy pred popoludňajším odpočinkom a večer pred spaním. Gázu si oviňte okolo ukazováka a zúbky jemne šúchajte. Pre väčšinu bábätiek je tento úkon príjemný, keďže mu zároveň masírujete priľahlé ďasná, čo prináša úľavu, ak sa mu prípadne už prerezávajú ďalšie zúbky.

V ďalšej fáze môžete skúsiť dieťatku očistiť zúbky pomocou kefky vhodnej veľkosti s mäkkými štetinami a čistou vodou. Existujú tiež špeciálne zubné kefky, ktoré si môžete navliecť na prst – tieto sú veľmi praktické. Ak dieťatko čistenie zúbkov odmieta, nenaliehajte a pokus zopakujte o niekoľko týždňov neskôr.

Nezabúdajte, že podobne ako vaša zubná kefka, aj kefka bábätka je výlučne osobná. Pre udržiavanie dobrej hygieny nechajte kefku osušiť otočenú koncom so štetinami smerom hore. Dávajte pozor, aby neprišla do kontaktu so zubnými kefkami ostatných členov rodiny. Nezabúdajte tiež, že kefku treba pravidelne vymieňať – každé 3 mesiace, podobne ako vašu.

Správne návyky

Okrem prvých čistení zúbkov môžete tiež vykonávať niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré tiež napomáhajú starostlivosti o detské zúbky:

  • Ak dieťatko používa cumlík, nevkladajte si ho do úst, ak ho chcete očistiť – napríklad, keď cumlík spadne na zem.
  • Dieťatko neupokojujte tak, že cumlík namočíte do medu.
  • Dieťatku neuspávajte tak, že mu dáte fľašku s mliekom.

Starajte sa o prvé zúbky dieťatka, keďže plnia dôležitú funkciu pri jeho vývoji.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.