logo boiron
zima choroby homeopatia riešenie

Aké choroby v období zimy sa liečia homeopatiou?

Bežné zdravotné problémy
Čas na čítanie: 5 min

Zimné choroby liečené homeopatiou

Lekárnik ako zdravotnícky pracovník je často prvým kontaktom pacienta. Claire Cornelise, farmaceutka z Vogéz (Francúzsko), má preto mimoriadne dobré predpoklady na to, aby hovorila o všetkých týchto zimných chorobách, ktoré narúšajú náš každodenný život.

Ako by ste definovali svoju úlohu lekárnika?

"Lekárnik musí pacienta počúvať, pretože rada je srdcom našej profesie. Ak pacient trpí akútnymi príznakmi, naším poslaním je zmierniť ich, zastaviť ich alebo ho v prípade potreby odkázať na iného odborníka, pretože nie sme kvalifikovaní na kontrolu jeho zdravotného stavu. Okrem ponúkanej liečby má lekárnik dôležitú úlohu aj v prevencii."

Prečo svojim klientom odporúčate homeopatiu?

"Je to terapia, ktorá rešpektuje telo, bez rizika a vedľajších účinkov pre deti, dospievajúcich a dospelých. Keďže lekárnik nemusí poznať anamnézu svojho klienta, homeopatia je terapia bez akejkoľvek inkompatibility s liečbou, ktorá nebola pacientom spomenutá. Umožňuje poskytnúť poradenstvo šité na mieru, ktoré tak bude mať rýchlejší účinok. Homeopatia je tiež užitočná pri prevencii mnohých akútnych patologických stavov, ako sú ORL ochorenia, napríklad prechladnutie, kašeľ, bolesti v krku, chrípkové stavy..."

Aké sú vaše tipy, ako sa vyhnúť zimným chorobám?

"Na zníženie prenosu vírusov odporúčam antivírusový, antibakteriálny alebo antimykotický hydroalkoholový gél. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť ochoreniu, je prijať preventívne opatrenia. Homeopatia ponúka širokú škálu liekov, ktorými sa môžete vyzbrojiť proti chrípkovým vírusom, nádche a všetkým zimným ochoreniam."

Aké choroby postihujú deti v tomto období?

"Stretávam sa s mnohými deťmi, ktoré majú opakovane nádchu. Nos je upchatý, veľa tečie, dieťa kýcha, bolí ho hlava a je unavené. Toto je tiež obdobie bolestí hrdla. Malý pacient pociťuje mravčenie, má ťažkosti s prehĺtaním, bolesť pri prehĺtaní môže vyžarovať do uší. Existuje aj bronchitída charakterizovaná hlbokým kašľom, bolesťami na hrudníku, celkovou únavou so zimnicou, bolesťami hlavy, bolesťami a nástupom expektorácie. Nezamieňať s bronchiolitídou, výlučne vírusovou infekciou, ktorá infikuje malé koncové priedušky a priedušnice detí. V dôsledku prekrvenia sa objavuje kašeľ a ťažkosti s vykašliavaním a dýchaním, horúčka, únava a celková malátnosť. V prípade bronchitídy a bronchiolitídy odporúčam konzultáciu s lekárom, ktorý stanoví presnú diagnózu, aby sa predišlo riziku komplikácií."

Maladies hivernales et homéopathie Boiron

Ako liečiť tieto choroby homeopatiou?

"Príznaky toho istého ochorenia môžu byť u každého pacienta iné. Homeopatia berie tieto špecifiká do úvahy, čo mi umožňuje odporučiť prispôsobený liek: napríklad kašeľ, ktorý sa častejšie vyskytuje v ľahu alebo sa zhoršuje prechladnutím. Trvám aj na dôležitosti reaktivity rodičov: v homeopatii je potrebné čo najskôr konať, aby sa choroba zastavila, pričom dávky sa užívajú každú hodinu a sú rozložené podľa zlepšenia. Pre deti sa ľahko užíva, granule sa rozpúšťajú pod jazykom, môžu sa riediť vo fľaši."

Čím trpia dospelí počas zimy?

Podobne ako deti, aj dospelí trpia bolesťami hrdla. Klasická medicína navrhuje antiseptické tablety, ktoré pôsobia globálne. Na druhej strane homeopatia rozlíši príznaky (mravčenie, pálenie, bolesť) a navrhne riešenie na mieru.

Sezóna je samozrejme priaznivá aj pre chrípku. Pacient má horúčku, upchatý nos, veľmi intenzívnu a náhlu únavu, bolesti hlavy, bolesti kĺbov a svalov, zimnicu a kašeľ. Ak sa s liečbou začne včas, homeopatia môže rýchlejšie potlačiť príznaky a pomôcť pacientovi rýchlejšie sa zotaviť.


V tomto období je častá laryngitída. Ide o zápal priedušnice, často vírusový, ktorý spôsobuje dráždivý kašeľ, v záchvatoch, veľmi únavný, s chrapotom a mravčením. A potom sú tu mierne, dráždivé, suché alebo mastné kašle s hlienom. Snažím sa zistiť jeho pôvod, aby som mohol prispôsobiť liečbu alebo sa obrátiť na lekára, ak je to potrebné na kontrolu. Ak trvá, nemala by sa zanedbať, aby sa napríklad nemaskovala pneumopatia.


Objavujú sa aj vlny gastroenteritídy, pacient trpí stratou chuti do jedla, kŕčmi v bruchu, nevoľnosťou s vracaním alebo bez neho a veľkou celkovou slabosťou. Okrem klasického lieku proti zvracaniu, ktorý upokojuje nevoľnosť, sa homeopatia môže použiť aj na liečbu celkovej malátnosti, ktorá sprevádza gastroenteritídu.


Je dôležité si uvedomiť, že na zastavenie všetkých týchto akútnych patologických stavov je potrebné užívať liečbu čo najskôr, a to štyrikrát až šesťkrát denne a v závislosti od zlepšenia. Ak príznaky pretrvávajú aj po 48 hodinách, odporúčam pacientovi, aby sa poradil so svojím praktickým lekárom.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.