Hemoroidy sú sieťou žíl v análnom kanáli. Hovoríme o vonkajšej hemoroidnej sieti pre tie, ktoré sú pod kožou otvoru konečníka, a o vnútornej...
Čo sú hemoroidy?
Hemoroidy sú sieťou žíl v análnom kanáli. Hovoríme o vonkajšej hemoroidnej sieti pre tie, ktoré sú pod kožou otvoru konečníka, a o vnútornej hemoroidnej sieti pre tie, ktoré sú umiestnené hlbšie a vyššie pod sliznicou análneho kanála. Bežne nazývané „hemoroidy“. Hemoroidné ochorenie sa vzťahuje na príznaky ako bolesť, svrbenie, krvácanie v prípade prasklín, spôsobené rozšírením a podráždením týchto žíl.
Aké faktory spôsobujú vznik hemoroidov?
Aj keď sú vo všeobecnosti neškodné a prechodné, hemoroidy spôsobujú každodenné nepohodlie. Okrem dedičnosti môžu niektoré faktory podporovať alebo zosilňovať ich príznaky:
- Zápcha v dôsledku úsilia o vyprázdnenie stolice,
- dlhodobého sedenia na toalete a používania určitých laxatív, ktoré zhoršujú patológiu,
- nedostatok fyzickej aktivity,
- aktivity alebo športy, ktoré si vyžadujú ťažké zdvíhanie,
- nadváha a obezita, pravidelná konzumácia alkoholu a korenín,
- epizóda hnačky, ktorá spôsobuje podráždenie,
- napokon u žien: tehotenstvo, pôrod, následky po pôrode a obdobie pred menštruáciou.
Čo pomôže pri prevencii?
- Dodržiavajte diétu, ktorá obmedzuje zápchu, dodržiavajte pitný režim a zvýšte konzumáciu potravín bohatých na vlákninu, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky. Vyhýbajte sa pikantným jedlám (čili, kari, paprika, korenie, wasabi atď.): podporujú rozširovanie žíl a pocit pálenia. V prípade novej medikamentóznej liečby sa uistite, že medzi nežiaduce účinky nepatrí zápcha.
- Venujte sa pravidelnej fyzickej aktivite, vyhnite sa však cyklistike, jazde na koni a športom, ktoré zahŕňajú nosenie ťažkých bremien. Pohyb pomáha aktivovať trávenie a krvný obeh a tým predchádzať záchvatom hemoroidov.
- Vyhnite sa dlhému státiu alebo sedeniu, uprednostňujte chôdzu alebo ležanie, ako sa odporúča pri žilových poruchách.
- Dodržiavajte primeranú hygienu: ak je to možné, aby ste minimalizovali podráždenie, uprednostnite toaletu s čerstvou vodou a jemne osušte. V opačnom prípade použite neutrálny toaletný papier bez vône. Vyhnite sa obrúskom, pretože obsahujú chemikálie a parfumy.
- V prípade zápchy sa vyhnite dlhému sedeniu na záchode a opakovanému tlačeniu. Nepotláčajte nutkanie ísť na toaletu zo strachu z bolesti kvôli hemoroidoch: toto správanie môže viesť k zápche.
Môže homeopatia liečiť hemoroidy?
Homeopatická terapia umožňuje na jednej strane uľaviť od bolesti počas krízy a na druhej strane poskytnúť základnú liečbu, ktorá zabráni recidívam. Homeopatický lekár po konzultácii predpíše individuálnu liečbu s prihliadnutím na špecifickosť patológie, ale aj pacienta: jeho osobnosť, prostredie, zázemie, spôsob života... Liečba pôsobí na žily, teda na hemoroidy. Vo všeobecnosti sa tiež zameriava na reguláciu tranzitu a predchádzanie opakovaniu krízy. Na liečbu vnútorných hemoroidov existujú homeopatické lieky, ktoré sa užívajú perorálne alebo lokálne. Sú bezpečné a bez rizika. Sú bez vedľajších účinkov, kompatibilné s inou súčasnou medikamentóznou liečbou a nie sú kontraindikované počas tehotenstva.
AVENOC
Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii
Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.