logo boiron

Echinacea

Prevzaté z indiánskeho liekopisu.

Echinacea, latinsky Echinacea angustifolia, je jednou z mnohých liečivých rastlín, ktoré pôvodne používali Indiáni. Dnes farmaceutické laboratóriá využívajú výhody celej čerstvej rastliny a vlastnosti jej koreňov, v ktorých sa koncentrujú hlavné účinné látky, na vývoj liečebných postupov.

Echinacée

Echinacea, tradičný liek Indiánov

Echinaceu ako liečivý prostriedok prvýkrát používali indiánske národy na veľkých pláňach. Čerstvú rastlinu drvili alebo žuli jej korene a potom ju aplikovali na rany a hadie uštipnutia. Keď do Ameriky prišli európski osadníci, tiež si osvojili Echinaceu. Od roku 1800 ju začali používať a predpisovať americkí lekári. V dvadsiatom storočí nahradili používanie rastliny antibiotiká. Iba nemeckí lekári ju naďalej používali. V skutočnosti to bol jeden z nich, Gerhard Madaus, ktorý v roku 1938 uskutočnil prvé vedecké štúdie o Echinacei. Dnes je Echinacea nepochybne najpredávanejšou fytoterapeutickou rastlinou v Spojených štátoch na posilnenie imunitného systému.

Kde môžeme nájsť Echinaceu?

Echinacea je rastlina pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Vyskytuje sa v Skalnatých vrchoch a na veľkých pláňach, ako aj v Missouri a Alabame. Vo Francúzsku ju možno nájsť v záhradách, kde je vysoko cenená pre svoje okrasné vlastnosti. Echinacea patrí do čeľade astrovitých (Asteraceae), veľkej čeľade liečivých rastlín, ktorá bola predtým známa ako zložkovité (Compositae). Za svoje meno vďačí „tŕnistému“ stredovému kotúču svojich kvetov, pričom „echino“ znamená v gréčtine tŕň.

Ako spoznáme Echinaceu?

Echinacea je 10 až 60 cm vysoká bylina, ktorá vyzerá trochu ako veľká sedmokráska s fialovými vypuklými kvetnými hlávkami rôznych odtieňov farieb a visiacimi kvetmi po okrajoch. Existuje niekoľko druhov Echinacey. Druh, o ktorom tu hovoríme, je Echinacea úzkolistá s úzkymi listami.

V čerstvom stave je veľmi cenená vo farmaceutických laboratóriách, ktoré využívajú jej korene, v ktorých sa koncentrujú hlavné účinné látky, aj celú rastlinu na vývoj liečivých prípravkov. Echinacea, ktorú používame v spoločnosti Boiron, je vždy organická a má francúzsky alebo európsky pôvod.

Echinacea

Aké sú výhody Echinacey?

Echinacea obsahuje deriváty fenolových kyselín, ako sú kyselina cichorická a echinakozid, ako aj alkylamidy a polysacharidy. Všetky tieto účinné látky sú známe svojou schopnosťou stimulovať imunitnú aktivitu niektorých bielych krviniek, ktorých úlohou je ničiť infekčné mikroorganizmy.

Echinacea je symbolickou rastlinou modernej fytoterapie a francúzsky liekopis ju považuje za liečivú. Celá čerstvo kvitnúca rastlina je uvedená v zozname homeopatických prípravkov. Sušený koreň je uvedený v Európskom liekopise.

Pohľad WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uznáva tradičné používanie koreňa Echinacea angustifolia a listov a kvetov E. purpurea „pri liečbe prechladnutia a infekcií horných dýchacích ciest vďaka ich imunostimulačnému účinku“, ale aj „pri liečbe infekcií močových ciest“ a v prípade E. purpurea „pri zlepšení hojenia rán a liečbe zápalov kože“ (1).

Dr Khalil Taoubi
Napísané v spolupráci s:
Dr Khalil Taoubi
Doktor farmakognózie. Odborník na botaniku, toxikológiu a liekopis.

Naše prírodné zdroje: