logo boiron

Gelsemium

Toxická verzia Jasmínu

Gelsemium sempervirens je nádherná okrasná rastlina. Nenechajte sa však oklamať jej peknými žltými kvetmi: jej korene obsahujú vysoko toxický alkaloid. A hoci sa Gelsemium sempervirens kedysi používalo pre svoje antineuralgické vlastnosti, dnes sa už neodporúča používať vo fytoterapii.

gelsemium jasmin

Gelsemium sempervirens (Gelsemio) alebo Jazmínovec vždyzelený

Gelsemium sempervirens je známy aj ako jazmínovec vždyzelený, pretože rastie divoko vo vlhkých lesoch na juhovýchode Spojených štátov. Gelsemium sempervirens je rozpoznateľný podľa voňavých žltých kvetov a plodov, ktoré sú tobolky obsahujúce krídelkovité zrniečka, a môže dorásť až do výšky 5 metrov. Za svoj latinský názov vďačí Gelsemium sempervirens svojim vždyzeleným listom, ktoré nežltnú. V skutočnosti sempervirens doslova znamená vždyzelený.

gelsemium

Používanie Gelsemium sempervirens v čase

Gelsemium sempervirens bolo do Európy dovezené v 17. storočí. Spočiatku bol iba okrasnou rastlinou, cenenou pre svoje stále zelené listy a pekné, voňavé žlté kvety. Až koncom 19. storočia sa Gelsemium sempervirens začalo používať ako liečivo. V tom čase sa odporúčalo najmä na boj proti horúčke, ale predpisovalo sa aj ako antispazmodikum a analgetikum, najmä pri neuralgii tváre a zubov. V tom čase bolo Gelsemium sempervirens veľmi obľúbeným liekom v Spojených štátoch a Nemecku. Teraz vieme, aké toxické môžu byť jeho alkaloidy. Preto sa jeho tradičné používanie vo fytoterapii už neodporúča.

korene gelsemium

Jedovaté korene

Účinné a zároveň toxické zložky Gelsemium sempervirens sa nachádzajú najmä v podzemných častiach rastliny. Tie sa na jeseň vykopú, oddelia od nadzemných stoniek, potom sa rozrežú a usušia. Oddenky a korene obsahujú množstvo alkaloidov, z ktorých hlavný je gelsemín. Starí ľudia ho používali ako liek pre jeho antineuralgické vlastnosti.

Je Gelsemium sempervirens nebezpečný?

Ak nebolo spracované zdravotníckymi pracovníkmi, odpoveď je jasná: áno, „surová“ rastlina by sa nemala konzumovať v takejto podobe. Jej hlavný alkaloid, gelsemín, môže byť toxický pre dýchací systém. Navyše sa uvádza, že Gelsemium sempervirens je nebezpečný pre včely a vo veľkých dávkach sa považuje za smrteľný pre hospodárske zvieratá.

Dr Khalil Taoubi
Napísané v spolupráci s:
Dr Khalil Taoubi
Doktor farmakognózie. Odborník na botaniku, toxikológiu a liekopis.