logo boiron

Tuja východná

Známa aj ako východný biely céder. Ideálna pre záhradné živé ploty, ale nielen pre ne.

Východný biely céder, známy aj ako biely céder Kanady, nie je len jedným z najobľúbenejších stromov na výsadbu živých plotov. Kedysi ho používali indiáni ako liečivú rastlinu a dnes ho farmaceutický priemysel, a najmä spoločnosť Boiron, vie premeniť na zdraviu prospešné riešenia.

Kde rastie Tuja západná?

Tuja západná (Thuya occidentalis) je rozšírená v Kanade a Severnej Amerike. Vyskytuje sa takmer všade na severoamerickom kontinente. Je pomerne odolný, dobre znáša mráz a na svoj rast nepotrebuje bohatú pôdu. Väčšinou rastie osamotene a uprednostňuje miesta, kde mu iné stromy nemôžu konkurovať, t. j. močiare, vlhké lesy a niekedy aj skaly.

reconnaitre thuya occidental

Ako spoznáme Tuju západnú?

Tuja západná je druh ihličnanu z čeľade kuprovitých. Je známa aj ako Thuya occidentalis. Je to malý strom, ktorý zvyčajne dosahuje výšku okolo dvadsať metrov a jeho kmeň má priemer 40 cm. Jeho kôra je červenohnedá. Jeho konáre sú rozprestreté a previsnuté. Jeho listy pozostávajú z vetvičiek pokrytých malými stálezelenými listami, šupinatými a prekrývajúcimi sa v 4 radoch, ktoré sú na vrchnej strane tmavozelené a na spodnej strane žltozelené. Plodom je hladká vajcovitá šiška s dĺžkou 8 až 12 mm a šírkou 4 až 5 mm.

Strom, ktorý sa pestuje pre jeho mnohé výhody

Drevo Tuje západnej má mnoho vlastností. Veľmi málo sa rozkladá, preto sa často používa na výrobu plotov a vonkajších šindľov. Vďaka svojej ľahkosti je ideálne na výrobu dekoratívnych nástenných dosiek. Je tiež vynikajúcim prírodným odpudzovačom molí, pretože má pomerne silný zápach. A keďže je ľahko horľavý, môže sa používať aj na podpaľovanie. Thuya západná je však známa predovšetkým ako okrasná drevina na výsadbu živých plotov v našich záhradách.

thuya occidental

Ďakujeme pôvodným obyvateľom Ameriky!

Tak ako väčšina rastlín pochádzajúcich zo Severnej Ameriky, aj Tuju západnú si Európania osvojili vďaka Indiánom, ktorí ju vedeli využívať. Počas druhej výpravy Jacquesa Cartiera do Kanady v zime roku 1535 postihla posádku epidémia skorbutu. Indiáni ponúkli Francúzom rastlinu, ktorá ich mala vyliečiť. Cartier priniesol so sebou vzorky, ale až v 20. storočí sme presne vedeli, o akú odrodu rastliny ide. Bol to quebecký botanik Jacques Rousseau, ktorý určil, že liek sa vyrába z rozdrvených cédrových listov a kôry, ktoré sú bohaté na vitamín C.

Thuya occidentalis: dodnes liečivá rastlina

Čo vedcov zaujíma na Tuji západnej, sú jej vetvy. Tie, s ktorými pracujeme v spoločnosti Boiron, sa zbierajú na jar v regióne Auvergne Rhône-Alpes. Potom sa rýchlo spracujú, aby sa zachovali všetky ich účinné látky. Výsledná materská tinktúra obsahuje triesloviny, flavonoidy a éterické oleje, ktoré sa skladajú najmä z thujónu. Pozor: thujón je vo vysokých dávkach neurotoxický a môže spôsobiť hnačku a gastroenteritídu.

Dr Khalil Taoubi
Napísané v spolupráci s:
Dr Khalil Taoubi
Doktor farmakognózie. Odborník na botaniku, toxikológiu a liekopis.

Naše prírodné zdroje: