Nechtík lekársky
Ušetrí nám veľa starostí.
Calendula officinalis, známa aj ako Nechtík lekársky, je prospešná pre naše zdravie. Má mnoho liečivých, antiseptických a protizápalových vlastností a najmä úžasné účinky v dermatológii. V spoločnosti Boiron venujeme veľkú pozornosť zachovaniu všetkých jeho výhod, od pestovania kvetu až po jeho spracovanie.
Začneme latinčinou
Nechtík lekársky je známy aj ako "Calendula". Názov pochádza zo solsequia. Latinské slovo zložené zo sol (slnko) a sequi (nasledovať) znamená "ktorý nasleduje slnko". Kvety Nechtíka lekárskeho majú jedinečnú schopnosť prispôsobovať sa pohybom slnka. V noci sa zatvárajú a znovu sa otvárajú, keď sa počas dňa opäť objaví slnko.
Calendula: krehká kvetina
Calendula officinalis je šľachtená rastlina. Pestuje sa najmä na rovinách alebo v stredne vysokých horách a darí sa jej na teplých a slnečných miestach. V Európe sa vyskytuje najmä v okolí Stredozemného mora. Vďaka svojej schopnosti sledovať pohyb slnka má Calendula officinalis mimoriadne dlhé obdobie kvitnutia, ktoré trvá od začiatku leta do neskorej jesene. Jeho kvety však nevydržia dlho a rastlina nie je mrazuvzdorná.
Výhody, ktoré sú známe už dlho
Calendula officinalis sa používala ako liek už v staroveku. Nebol to však jej jediný úžitok. Cenili si ju aj ako farbivo, kozmetický prostriedok a dokonca aj ako potravinu. Až neskôr grécka, indická a arabská civilizácia objavili všetky jej liečivé účinky. V Európe v 12. storočí svätá Hildegarda citovala Nechtík lekársky vo svojom diele o medicíne. Zdôrazňovala jeho prínos pri zápalových ochoreniach pokožky hlavy, mliečnej chrasty u detí a črevných problémoch.
Mnohé účinné látky (1)
Niekedy je obrázok hodný 1000 slov. Objavte vedecké názvy účinných látok v Nechtíku lekárskom a ich priaznivé účinky na naše zdravie.
Uznávané dermatologické účinky
Calendula officinalis má mnohé dermatologické účinky, či už sa používa ako masť, krém, balzam alebo olej. Pôsobí antioxidačne, hydratačne a má regeneračné účinky na bunky pri zápaloch, podráždení a popraskanej pokožke. Calendula officinalis je tiež antiseptická a antibakteriálna. Má tiež hojivé a upokojujúce vlastnosti, najmä pri intoleranciách a popáleninách spôsobených vystavením sa slnku.
Nechtík lekársky od Boiron
Spoločnosť Boiron spolupracuje s certifikovanými ekologickými pestovateľmi, ktorí dodržiavajú veľmi prísne predpisy. Naše metódy pestovania sú navrhnuté tak, aby mali minimálny vplyv na životné prostredie. Spotrebuje sa pri ňom veľmi málo vody a nepoužívajú sa pri ňom žiadne hnojivá ani pesticídy. A aby sme ešte viac znížili vplyv našej činnosti na životné prostredie, uprednostňujeme regionálne partnerstvá. Calendula officinalis, ktorú používame, pochádza najmä z Francúzska: Maine & Loire, Drôme, Ardèche a Corrèze.
Od zberu až po spracovanie
Zber sa uskutočňuje počas obdobia kvitnutia, od konca júna do októbra. Kvety nechtíka sa zbierajú čerstvé, s maximálnou dĺžkou stonky 15 cm. Potom sa ukladajú do debničiek, pričom sa dbá na to, aby sa nepomliaždili. Po príchode do laboratória sa botanickou kontrolou identifikuje a overí druh. Kvety nechtíka lekárskeho sa potom podrobia fyzikálno-chemickým a mikrobiologickým analýzam a skontroluje sa, či neobsahujú pesticídy a nečistoty. Na konci výrobného procesu sa každá získaná dávka extraktu starostlivo skontroluje podľa špecifikácií francúzskeho liekopisu.
Pohľad Svetovej zdravotníckej organizácie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uznáva Calendula officinalis ako „vonkajší liek na povrchové rany, mierne zápaly kože a ústnej sliznice, rany a žilové vredy“(2).
Naše suroviny
(1) Zdroje:
• Wichtl M, Anton R. Plantes thérapeutiques, Ed. Tec & Doc, 1999, 88-91.
• Conseil de l'Europe Préparations de plantes utilisées en tant que matières premières dans les
préparations cosmétiques ; Ed. Conseil de l'Europe, 1989, 112.
• Vidal-Ollivier E., Babadjamian A., Maillard C., Elias R., Balansard G. Identification and determination
using high-performance liquid chromatography of six saponosides in flowers of Calendula officinalis L.
Pharm. Acta Helv., 1989, 64(5-6), 156-158.
• Newall C.A., Anderson L.A., Phillipson J.D. Herbal medicines : A guide for health-care professionals
Ed. The Pharmaceutical Press, London, 1996, 58-59.
• Andersen FA, Bergfeld WF, Belsito DV, Hill RA, Klaassen CD, Liebler DC, Marks JG Jr, Shank
RC, Slaga TJ, Snyder PW. Final report of the Cosmetic Ingredient Review Expert Panel amended
safety assessment of Calendula officinalis-derived cosmetic ingredients. International journal of
toxicology 2010, 29(4 Suppl):221S-243S.
(2) Monographie de l’OMS , page 35 > https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42052/9789241547024_eng.pdf?sequence=2&isAllowed=y%20page%2089