logo boiron

Valeriána lekárska

Známy aj ako koreň dobra.

Valeriánu lekársku, známu tiež aj aj ako mačací koreň, ocenia nielen mačky. Používa sa aj pri úzkosti a poruchách spánku. V spoločnosti Boiron pracujeme s Valeriánou lekárskou, ktorá sa zbiera čerstvá a pestuje sa len vo Francúzsku. To je najistejší spôsob, ako zabezpečiť najvyššiu kvalitu a zaručiť jej blahodarné účinky.

plante médicinale valériane

Dlhodobo známa liečivá rastlina

Už v starovekom Grécku sa slávni lekári Hippokrates, Dioskorides a Galén zmieňovali o výhodách Valeriány lekárskej pri liečbe nespavosti. Neskôr ju používali aj Rimania na liečbu búšenia srdca a arytmie. Podľa jazykovedcov je navyše názov Valeriána lekárska odvodený od latinského slovesa "valere", čo znamená „byť silný“. Upokojujúcu silu Valeriány lekárskej objavili aj indiáni. Drvili sušené korene rastliny, aby získali prášok, ktorý užívali v prípade epileptických kŕčov. Chemické zloženie Valeriány lekárskej je dodnes predmetom mnohých výskumov. Táto rastlina ešte neodhalila všetky svoje blahodarné účinky.

Kde môžeme nájsť Valeriánu lekársku?

Valeriána lekárska, známa aj ako mačací koreň, je odolná bylina, ktorá sa vyskytuje na vlhkých miestach. Možno ju nájsť pri potokoch a riekach. Darí sa jej aj na mierne močaristých lúkach. V Európe rastie v miernych oblastiach pod 1000 m n. m. Vo Francúzsku sa Valeriána lekárska nachádza a pestuje najmä na východe.

valeriana solution boiron

Ako rozpoznať Valeriánu lekársku?

Valeriána lekárska má duté, ryhované stonky, ktoré dosahujú priemernú výšku 1 meter, niekedy až 2 metre. Rozpoznať ju možno aj podľa veľkých, bielych alebo bledoružových kvetov, ktoré tvoria dáždnikovité koruny na vrchole stonky. Čerstvá rastlina nemá žiadny zápach. Až po rozdrvení koreňov sa uvoľní charakteristická vôňa Valeriány lekárskej. Táto známa vôňa odjakživa priťahuje mačky vďaka svojmu euforickému a omamnému účinku, ktorý prispieva k ich pohode.

valeriána výhody nespavosť spánok

Aké sú výhody Valeriány lekárskej?

Prvá odpoveď na otázku „Kedy by ste mali užívať valeriánu?“ znie: proti nespavosti. Je známe, že Valeriána lekárska má priaznivý účinok na spánok, v prípadoch nervových porúch spánku. Jej podzemok a vedľajšie korene obsahujú množstvo účinných látok vrátane iridoidov, ktoré majú sedatívny účinok proti rozrušeniu, nespavosti a búšeniu srdca. Čerstvý koreň Valeriány lekárskej je uvedený vo francúzskom liekopise pre homeopatické lieky.

Pohľad WHO

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je Valeriána lekárska „mierne sedatívum, ktoré dokáže podporiť spánok“, najmä ak je nespavosť spojená s úzkosťou. WHO uznáva jeho účinnosť pri zlepšovaní kvality spánku, najmä počas tzv. ľahkých fáz spánku. (1)

Dr Khalil Taoubi
Napísané v spolupráci s:
Dr Khalil Taoubi
Doktor farmakognózie. Odborník na botaniku, toxikológiu a liekopis.

Naše prírodné zdroje:

(1) Monografia WHO, zväzok 1, strana 272 >> https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42052/9789241547024_eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y%20page%2089