FAQ: Ako užívať homeopatiu
Kto predpisuje homeopatické lieky? Kde ich nájdem? Odpovedáme na často kladené otázky o homeopatii.
Najrozšírenejšou liekovou formou homeopatických liekov Boiron sú tuby s granulami. Existujú ale aj ďalšie liekové formy, ako napríklad sirupy, tablety, gély, masti, roztoky atď.
Výroba všetkých foriem homeopatických liekov podlieha rovnakým požiadavkám na kvalitu a spoľahlivosť.
Homeopatické lieky môže predpísať akýkoľvek lekár: pediater, všeobecný lekár pre dospelých, zubný lekár alebo lekár špecialista. Odporúčať ich môžu aj lekárnici či pôrodné asistentky. Pre vhodný výber lieku je žiaduce, aby bol príslušný odborník preškolený v homeopatickej liečebnej metóde.
Homeopatické lieky sú dostupné len v lekárňach. S ich výberom vám môže poradiť lekárnik preškolený v homeopatii. Môže vám tiež pomôcť vhodne zvoliť homeopatické lieky do vašej domácej lekárničky, tak aby ste lieky mali vždy po ruke pre riešenie každodenných ťažkostí.
Malý deťom, ktoré ich ešte nedokážu nechať rozpustiť v ústach, je potrebné granule rozpustiť v malom množstve vody a podávať po lyžičkách.
Liek je dobré podávať pred jedlom.
Tip pre rodičov:
Kvôli úspore času možno celkový počet granúl predstavujúcich dennú dávku naraz rozpustiť v dojčenskej fľaši s trochou vody a potom podávať dieťaťu toľkokrát, koľkokrát určí lekár. Roztok je vhodné uchovávať v chladničke a každý deň pripraviť nový.
Ak rozpustíte granule v pohári, dieťaťu podáte tekutinu najľahšie pipetou.
Áno, homeopatické lieky je možné kombinovať s inými prípravkami, či už ide o lieky, doplnky stravy, vitamíny alebo ďalšie prípravky. V prípade pochybností o kombinovaní a dávkovaní sa vždy poraďte s odborníkom v zdravotníctve.
Takých odborníkov nájdete napríklad na stránkach Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti www.homeo.sk.
„Základná látka“ označuje suroviny použitú na výrobu homeopatického lieku. Názov látky je uvedený latinsky: umožňuje to lekárom z celého sveta ľahko a presne určovať lieky.
Jednou zo základných vlastností homeopatického lieku je to, že je riedený. Číslo v názve lieku uvádza stupeň riedenia. Napríklad označenie 9 CH znamená, že východisková látka bola nariedená 9-krát v pomere 1:100 (1 kvapka suroviny v 99 kvapkách hydroalkoholického roztoku.)
Písmená CH znamenajú centezimálné riedenie podľa Hahnemanna. Ide o metódu riedenia vyvinutú Dr. Samuelom Hahnemannom, zakladateľom homeopatie.
Homeopatické lieky (forma granúl a tabliet) sa nechávajú rozpustiť v ústach, do tela sa vstrebávajú ústnou sliznicou.
Granule: jedna dávka je vždy 5 granúl a užíva sa opakovane, niekoľkokrát denne.
Dávkovanie a frekvencia užíavania iných liekových foriem je vždy uvedená v príbalovom letáku.
V každom prípade dodržujte vždy odporúčania lekára alebo lekárnika.
V homeopatii rozlišujeme dva druhy liekov.
- Jednozložkové homeopatické lieky (granule v tubách): u týchto prípravkov údaje chýbajú, pretože pomocou jedného lieku možno liečiť rôzne choroby. Výber lieku aj jeho dávkovanie určuje vždy lekár, podľa stavu pacienta i jeho príznakov.
- Viaczložkové homeopatické lieky (tablety, sirupy, atď.): majú dávkovanie a väčšinou aj indikácie uvedené v príbalovom letáku. Ich zloženie bolo vyvinuté na liečbu určitého daného problému: nádchy, kašľa, atď. Po preštudovaní informácií na obale je pacient schopný zistiť, v ktorých prípadoch tento liek užívať. Na rozdiel od jednozložkových prípravkov nie sú označené latinským názvom látok, ktoré obsahujú, ale umelo vytvorenými komerčnými názvami.