logo boiron
bezriziková liečba hnačky

Homeopatia a vhodná strava: bezriziková liečba hnačky

Bežné zdravotné problémy
Čas na čítanie: 4 min

Hnačka sa môže vyskytnúť v dôsledku vírusových infekcií, otravy jedlom, choroby alebo liečby liekmi atď. Spôsobuje nepríjemné pocity, únavu a niekedy aj dehydratáciu. Hnačku možno zmierniť bez vedľajších účinkov vďaka vhodnej diéte a homeopatickým liekom.

Čo je hnačka ?

Hnačka je zvýšenie objemu, obsahu vody a/alebo frekvencie stolice. V niektorých prípadoch chronického ochorenia môže byť táto tekutá stolica zmiešaná s krvou a hlienom. Hnačku často sprevádza plynatosť, kŕče, naliehavá potreba ísť na toaletu, niekedy celková slabosť a zriedkavejšie horúčka. Ak je hnačka infekčná, môže ju sprevádzať aj nevoľnosť a vracanie. Závažná hnačka môže viesť k dehydratácii, najmä u citlivých osôb, ako sú starší ľudia alebo dojčatá. Najčastejšie sa táto črevná porucha objaví náhle a spontánne zmizne po 2 alebo 3 dňoch.

bezriziková liečba hnačky

Aké môžu byť príčiny hnačky ?

Hnačka môže mať niekoľko príčin.

  • Často je následkom črevnej infekcie, ktorá môže byť spôsobená :

- vírusom gastroenteritídy, ktorý je bežný v zime;

- otrava jedlom spôsobená baktériami, ako je salmonela, obsiahnutými v kontaminovanom jedle;

- alebo mikroskopickým parazitom.

  • Môže súvisieť s užívaním niektorých liekov (tzv. iatrogénna hnačka), ako sú antibiotiká, žalúdočné antacidá, nesteroidné protizápalové lieky alebo chemoterapia rakoviny. V týchto prípadoch sa po ukončení liečby zastaví.
  • Hnačku môže spôsobiť aj potravinová intolerancia, napríklad intolerancia laktózy.
  • Zriedkavejšie môže hnačka súvisieť s chronickým zápalom čreva (Crohnova choroba, rektokolitída), neznášanlivosťou lepku alebo hormonálnymi poruchami.

 

Vedeli ste ?

Niekedy je hnačka sprievodným príznakom zápchy. Tento stav sa nazýva "falošná hnačka". Je to častý príznak u ľudí, ktorí trpia chronickou zápchou, sú pripútaní na invalidný vozík alebo podstupujú určitú dlhodobú liečbu (najmä neuroleptiká). Črevo je upchaté hmotou, často veľmi tvrdou , svalovina čreva bojuje proti zátke z nárazovej stolice a výsledné vylučovanie tekutej stolice sa často mylne považuje za skutočnú hnačku. Liečba hnačky tak nakoniec zhoršuje zápchu...

Ďalšie informácie o cestovateľskej hnačke

Pri cestovaní zmena stravy, ktorá mení črevnú flóru ("mikrobiota"), fyzický stres spojený s cestou (jet lag, podnebie atď.) a niekedy aj psychický stres vytvárajú živnú pôdu pre gastrointestinálne poruchy a najmä hnačku.

Cestovateľská hnačka vzniká vtedy, keď je tráviaci trakt kontaminovaný baktériami, vírusmi alebo, menej často, parazitmi.

Príznaky cestovateľskej hnačky sa objavia do 12 až 72 hodín po požití kontaminovanej vody alebo potravín, ktoré neboli umyté alebo boli umyté kontaminovanou vodou. Baktéria Escherichia coli je mikroorganizmom, ktorý najčastejšie spôsobuje cestovateľskú hnačku.

Ako môžem predísť cestovateľskej hnačke?

  • Pite len balenú vodu s uzáverom alebo nápoje pripravené z prevarenej vody (rovnaké pravidlo platí aj pre kocky ľadu).
  • Ovocie vždy ošúpte.
  • Vyhýbajte sa pouličnému jedlu a uprednostňujte reštaurácie so spoľahlivou povesťou;
  • Vyhýbajte sa čerstvým zeleninovým alebo ovocným šalátom podávaným formou bufetu a ponechaným na stole v otvorených nádobách:
  • Dávajte prednosť jedlám, ktoré boli práve uvarené a sú ešte teplé.
  • Vyhýbajte sa sorbetom a zmrzline, čerstvým domácim ovocným šťavám a nepasterizovanému alebo neprevarenému mlieku.
  • Vyhýbajte sa všetkým potravinám, ktoré sa musia uchovávať pri nízkych teplotách a pri ktorých môže byť prerušený chladiaci reťazec.

Čo robiť pri hnačke?

Vo všeobecnosti sa odporúča udržiavať pestrú stravu, aj keď nie je nevyhnutne prítomná chuť do jedla. Prestať jesť alebo piť nezníži frekvenciu vyprázdňovania a bolo by chybou. Cieľom je zostať hydratovaný a jesť pravidelne a v malých množstvách, pričom treba uprednostniť potraviny, ktoré spomaľujú tranzit.

  • Pite vodu z vodovodu alebo balenú vodu (okrem vody bohatej na horčík), sladený čaj, vývar, ovocné šťavy alebo kolové nápoje, aby ste nahradili stratu vody.
  • Jedzte potraviny s nízkym obsahom vlákniny, ako je biela ryža, cestoviny, krupica, biely chlieb a zemiaky: obmedzujú frekvenciu vyprázdňovania. Na obilniny s vysokým obsahom vlákniny na chvíľu zabudnite.
  • Jedzte málo ovocia a zeleniny, najmä surovej. Jedzte radšej varené banány, hrušky, jablká alebo kompót), mrkvu, červenú repu alebo cuketu v polievke (na podporu hydratácie). Vyhýbajte sa ovocným šťavám s dužinou alebo šťavu filtrujte.
  • Vyhýbajte sa jedlám v omáčke alebo marinovanému, zapekanému alebo vyprážanému mäsu alebo rybám a údeninám. Namiesto toho si vyberte grilované hovädzie alebo hydinové mäso, bielu šunku a vajcia.
  • Obmedzte konzumáciu potravín, ktoré dráždia črevnú sliznicu, ako sú koreniny, horčica, ocot atď.
  • Pokiaľ ide o tuky, používajte oleje v obmedzenom množstve. Obmedzte tepelne spracované tuky a vo všeobecnosti mastné výrobky, ako je pečivo, majonéza, čipsy, zákusky, tvaroh atď.
bezriziková liečba hnačky

Hnačka spojená s gastroenteritídou : ako sa vyhnúť prenosu ?

Ak trpíte hnačkou spojenou s gastroenteritídou, je potrebné zlepšiť hygienu, aby sa zabránilo prenosu vírusu a kontaminácii okolia.

- Často a dôkladne si umývajte ruky (pred prípravou jedla, pred jedlom a po použití toalety). Ak nie je k dispozícii voda, použite hydroalkoholový roztok.

- Pravidelne vymieňajte uteráky a utierky.

- Zubné kefky držte oddelene a nezdieľajte osobné predmety (príbor, uteráky atď.).

- Používajte jednorazové vreckovky.

- Toalety po každom použití vyčistite dezinfekčným prostriedkom.

- Dezinfikujte povrchy, ktorých sa často dotýkate, ako sú kľučky dverí, umývadlá atď.

Vhodná diéta v spojení s homeopatiou proti hnačke

Okrem prispôsobenej stravy a posilnenej hydratácie ústnej dutiny môže homeopatia pomôcť zmierniť hnačku a s ňou spojené príznaky: koliku, nadúvanie, nevoľnosť, vracanie, únavu a podráždenie konečníka.

V závislosti od pozorovaných príznakov, príčiny hnačky a kontextu, v ktorom sa vyskytuje, vám homeopatický odborník, lekár alebo lekárnik, poradí individuálnu liečbu. Homeopatické lieky nemajú žiadne vedľajšie účinky a sú kompatibilné s inou súčasnou liečbou. O radu požiadajte lekárnika alebo lekára. Ak hnačka pretrváva dlhšie ako 3 dni, mali by ste vyhľadať lekára.