logo boiron
prírodná liečba sooru, žabky, múčnivky u detí

Ako prirodzene liečiť soor, žabku, múčnivku u detí?

Deti
Čas na čítanie: 2 min

Detský soor, žabka, múčnivka je bežná infekcia ústnej dutiny u dojčiat. Je vyvolaná množením kvasiniek, ktoré narušujú rovnováhu ústnej mikroflóry dieťaťa. Soor zvyčajne spontánne zmizne, ale môže spôsobiť bolestivé dojčenie a narušiť kŕmenie.

Soor múčnivka žabka

Čo je soor, múčnivka ?

Múčnivka (alebo kandidóza) je infekcia ústnej dutiny, ktorá často postihuje novorodencov, niekedy už na 7. deň (1). Podobne ako črevná flóra, aj ústna dutina dojčaťa je domovom zložitého biologického ekosystému, ktorý sa vytvára od narodenia. Príčinou sooru je kvasinka Candida albicans. Keďže imunitný systém bábätiek sa stále vyvíja, táto kvasinka sa môže premnožiť a stať sa patogénnou, pretože naruší rovnováhu ústnej mikroflóry. Je potrebné poznamenať, že Candida albicans je často prítomná v ústach detí bez toho, aby spôsobovala akékoľvek problémy, pretože jej šírenie je regulované miestnou mikroflórou.

Soor múčnivka žabka

Aké sú príznaky sooru ?

Detský soor sa vyznačuje belavými škvrnami na slizniciach ústnej dutiny: na vnútornej strane líc, na podnebí, na ďasnách alebo na jazyku. Môžu pripomínať usadeninu zrazeného mlieka, ale pri jemnom trení sa nerozptýlia. Malé trhlinky sa môžu objaviť aj v kútikoch úst, ktoré môžu byť červené a opuchnuté. Vo všeobecnosti soor nespôsobuje spontánnu bolesť. Kontakt s mliekom však môže byť bolestivý a spôsobiť plač počas dojčenia alebo kŕmenia z fľaše.

U niektorých bábätiek sa soor môže prejaviť aj prítomnosťou červených, lesklých škvŕn v záhyboch nôh a stehien, ako aj na zadku.

Ako sa bábätko nakazí soorom ?

Soor sa zvyčajne objavuje v čase, keď je ústna mikroflóra dieťaťa nevyvážená: po liečbe antibiotikami, počas prerezávania zúbkov atď.

Soor, žabka, sa prenáša aj kontaktom so slinami, prostredníctvom kontaminovaných rúk a predmetov: cumlíkov, hryzátiek, cumlíkov atď.

Dieťa sa môže nakaziť aj počas pôrodu, keď má matka vaginálnu kandidózu.

soor žabka múčnivka

Je soor nákazlivý pre mamu, ktorá dojčí ?

Soor a pokožka mamy sú počas dojčenia v úzkom kontakte a Candida albicans je veľmi nákazlivá. Táto kvasinka nachádza všetky vhodné podmienky na svoj rozvoj na maminom prsníku: teplo, vlhkosť, kyslosť a tmu. Počas obdobia dojčenia sa dieťa a matka môžu ľahko súčasne nakaziť a navzájom si kvasinky odovzdať. K nákaze dochádza priamym kontaktom z úst na prsník.

Aké sú príznaky sooru u dojčiacej mamy?

Soor môže na prsníkoch spôsobiť množstvo rôznych príznakov:

  • začervenané, podráždené a citlivé bradavky;
  • lesklá alebo drsná koža na prsníkovom dvorci; niekedy praskliny, sivý alebo belavý sekrét;
  • nezvyčajná bolesť počas dojčenia alebo bolestivé bradavky medzi dojčeniami;
žabka soor múčnivka

Ako sa vyhnúť recidívam ?

Prevencia zahŕňa posilnenú hygienu:

  • sterilizujte cumlíky a fľaše 24 až 48 hodín po začatí liečby;
  • ak dojčíte, sterilizujte odsávačku mlieka;
  • dodržiavajte prísny hygienický protokol pri každom kŕmení: pred priložením dieťaťa k prsníku alebo prípravou fľaše si systematicky umývajte ruky;
  • po starostlivosti o ústa dieťaťa si dôkladne umyte ruky;
  • umývajte všetko, čo prichádza do kontaktu s ústami: mäkké hračky, hryzátka, hrkálky, cumlíky, atď.
  • A nakoniec, nevkladajte bábätku do úst cumlík. V prípade opakovaného výskytu nezabudnite ošetriť pokožku na prsníkoch mamičky, aby ste zabránili opätovnej kontaminácii bábätka (osušte ju a naneste antimykotický krém).

Ako liečiť soor ?

Mierna forma soor sa zvyčajne vylieči spontánne. Ak po niekoľkých dňoch nezmizne, lekár alebo pediater môže predpísať antimykotický liek (liek proti plesniam) pre dieťa, ako aj antimykotický liek pre dojčiacu matku. Keďže Candida je nákazlivá, často je potrebné liečiť obe ochorenia súčasne.

Homeopatia ponúka riešenia pri liečbe sooru

Pri liečbe detskej múčnivky, sooru, možno homeopatické lieky odporučiť na dva účely: na upokojenie úst dieťaťa a pokožky mamy a na prevenciu recidív posilnením jeho ústnej flóry. Homeopatické lieky sa môžu podávať matke aj dieťaťu. Nepredstavujú žiadne riziko pre organizmus, nemajú žiadne známe vedľajšie účinky a sú kompatibilné s inými súčasnými liečebnými postupmi.

Nájdite zdravotníckeho pracovníka, ktorý vám poradí v homeopatii

Požiadajte svojho lekára alebo lekárnika o radu, aký liek je pre vás vhodný.